Emek

Tedi direnişi 5.gününde

Kartal: Sendika faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan Aşkın Erel’in Limter-İş öncülüğünde başlattığı direniş Tedi Depo önünde sürüyor.

DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’nda örgütlü olduğu için işten atılan Tedi işçisinin direnişi içerdeki arkadaşları tarafından büyük destek görüyor.

Tedi Discount Tekstil Mağazacılık A.Ş.’nin Tuzla’da Konaşlı 3.Sanayi’de bulunan deposunda yaklaşık iki ay önce işe başlayan Aşkın Erel, çok iyi çalıştığını söylemesine rağmen sendikalı olduğu için işten çıkarıldı.

Erel; “Sendikalı olduğum için işten çıkarıldım”

Erel işten çıkarılma sürecine dair, “İş görüşmesinde zaten deneme süremin olacağını söylemişlerdi. Evet ama yöneticiler benim işimde memnun oldukları çok defa ifade etmelerine rağmen işten çıkarılmam “ilginç” oldu” şeklinde konuştu.

Sendikanın örgütlenme ve toplu görüşme sürecini işyeri temsilcisi Erdal Tekin özetledi.

Tekin, Limter-İş Sendikasının Aydınlı’daki Tedi’de bulunan 2 depoda sendikalaşma oranının %90 civarında olduğunu, Topkapı’da bulunan deposunda ise %30-40 oranında sendikalaşma oranı olduğunu dile getirdi.

 Sendikanın avukatları tarafından Tedi’nin avukatlarıyla yapılan görüşmenin olumlu geçmesine rağmen 3 hafta önce Aşkın Erel’in işten çıkarıldığını belirten Tekin, Erel’in işçilerin çabaları sonucu yeniden bu depoda işe başladığını dile getirdi. Tekin, Erel’e daha sonra ihtar çekilerek işten çıkarıldığını ancak gösterilen “gerekçenin” aslında gerçek neden olmadığı çünkü “deneme süreci” gerekçesinin doğru olmadığını söyledi. Tekin, Tedi’nin patronlarının Aşkın’dan memnun olduklarını birçok kez ifade ettiklerini sözlerine ekledi.

Tedi işçileri; “Sendikamız tanınsın, arkadaşımız işe geri alınsın”

IMG 9969Arkadaşlarıyla birlikte tartışarak, sendikada örgütlü olmasından doğru işten çıkarılması sonucu, sendikalarıyla birlikte direniş kararı aldıklarını dile getirdi. Tekin, direniş başlatırken iki kez fabrika önüne yürüyüşle depo işçilerin uğradığı haksızlığı ve sendika düşmanlığını teşhir etmek amaçlı Aydınlı merkezde Tedi’ye ait mağaza önünde de bir eylem yaparak taleplerini haykırdıklarını belirtti.

“Talebimiz çok basit sendikamızın muhatap alınması ve arkadaşımızın işe geri alınması” şeklinde taleplerini özetleyen Tekin, mücadelelerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Tedi’yi uyarmak amacıyla başlatılan direnişin 5.gününde depo önünde kurulan direniş çadırı Tedi Depo’da çalışan diğer işçilerin her molasında desteği ile sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu