Güncel

Tekirdağ Çorlu’da 24 kişi tren “kazasında” yaşamını yitirdi

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi Sarılar köyünde meydana gelen tren kazasında 24 kişi yaşamını yitirdi,  124 kişi ise yaralandı.

H.Merkezi: Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi Sarılar köyünde meydana gelen tren kazasında 24 kişi yaşamını yitirdi,  124 kişi ise yaralandı.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesi’nden 362 yolcusu ve 6 personeli ile İstanbul Halkalı’ya gitmek üzere hareket eden yolcu treni saat 17.00 sıralarında Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi’nde raydan çıkarak devrildi.

Ulaştırma Bakanı suçu yağmura attı

Ulaştırma Bakanı Arslan, tren kazasına dair, “Elbette eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış” şeklin sözler sarf ederken  kontrollerin yapıldığını iddia ederek suçlunun yağam yağmur olduğunu söyledi.

Arslan sözlerini şu şekilde  sürdürdü, “Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz’da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır”

Yayın Yasağı Kaldırıldı

Başbakanlığın yazısı üzerine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) internet sitesinde yer alan duyuruda, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazası sonrasında yürütülen çalışmalara ilişkin dün Başbakanlığın 47121 sayılı yazısıyla getirilen geçici yayın yasağının, Başbakanlığın 47135 sayılı kararı ile kaldırıldığı kaydedildi.

HDP’den açıklama , yayın yasağına tepki

HDP, Çorlu’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili yaptığı açıklamada “Kazada yaralananların ve ailelerinin tüm acil ihtiyaçlarının karşılanması için halklarımızı, Trakya ve Marmara’daki il ve ilçe örgütlerimizi acil dayanışmaya çağırıyoruz.” dedi.

Açıklamada, “Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yolcu treninin raydan çıkması sonucu yaşanan elim kazada en az 10 yurttaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına sabır diliyoruz.

Kazada yaralananların ve ailelerinin tüm acil ihtiyaçlarının karşılanması için halklarımızı, Trakya ve Marmara’daki il ve ilçe örgütlerimizi acil dayanışmaya çağırıyoruz.

 

Kazaya sebep olan her türlü ihmal ve sorumsuzluğun ortaya çıkarılması, sorumluların cezalandırılması ve tüm bu süreçlerin şeffaflıkla yürütülmesi gerekmektedir.

Bu hükümetin sorumluluğudur. Ancak hükümetin ilk refleksi, kazaya ilişkin kamuoyunu bilgilendiren yayınlara yasak getirmek olmuştur.

Sorumluluktan kaçmaya çabalayan bu zihniyetin insan hayatını önceleyen adımlar atması, yasak getirmek yerine kazaları engelleyecek önlemleri alması gerekmektedir.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu