Güncel

Tekleştirme politikası sürüyor: Silvan’da çok dilli tabela yerine Türkçe tabela konuldu

Silvan Belediyesi son kayyımı, ilçe giriş-çıkışlarında bulunan ve önceki kayyım döneminde kaldırılan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce tabelanın yerine sadece Türkçe tabela dikti.

İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyımların, Kürtçenin yer aldığı tabelalara yönelik uygulamasının bir örneği de Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sergilendi. Kaldırılan çok dilli tabelanın yerine Türkçe tabela konuldu.

2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Hûn bi xêr hatin”, “Hoşgeldiniz” ve “Welcome to” yazılı tabela, 2016’da kayyım atanmasının ardından gizli bir şekilde kaldırıldı. 31 Mart yerel seçimlerinde seçilen HDP’li Eşbaşkanlar Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu’nun görevden alınmasının ardından kayyım olarak atanan ilçe kaymakamı Murat Öztürk, kaldırılan tabelanın yerine sadece Türkçe “Silvan’a Hoş Geldiniz” yazılı tabela dikti.

Silvan Belediyesi tarafından dikilen tabela, Silvan Kaymakamlığı’nın Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’dan ve Batman’dan İlçemize giriş güzergahında belediyemiz tarafından ‘Silvan’a Hoşgeldiniz’ aydınlatmalı tabela çalışması yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“Kürt dili yok sayılıyor”

Yerine kayyım atanan Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu şunları söyledi: “Bugün değil, yıllardır Kürt dili, kültür ve sanatı yok sayılıyor. Son bir yılda Silvan halkının iradesine 3 ayrı kayyım atandı. Önceki kayyımlar Meya Kadın Kurumu, Silvan Dil Kurumu, Zembilfiroş Kültür ve Sanat Kurumu’nu kapattılar. İlçe nüfusu tamamen Kürt olmasına rağmen, kayyım tek bir Kürtçe kelimenin dahi yer almadığı bir tabela dikiyor. Bu Kürt dilini tanımamaktır. Bu uygulamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu