Manşet

TEKSİF 12.500 üyesi ile greve çıktı

H. Merkezi: İşçiler; havacılık sektöründen sonra tekstil sektöründe de grevde. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile TEKSİF arasında anlaşmazlık çıkınca 12.500 işçinin örgütlü olduğu TEKSİF 14 Ağustos günü toplu sözleşme masasından grev kararı ile çıktı.

4 ikramiye ve yüzde 15 zam talebiyle çıkılan grev, iki grup halinde yapılacak. 8 bin işçi 15 Ağustos’ta greve başladı, ikinci grup ise Pazartesi (19 Ağustos) başlayacak.

2009 yılı krizi bahane edilerek ikramiyelerin 4’ten 2,5’a düşürülmesine ve Tekstil İşkolu Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde zammın yüzde 3 teklif edilmesine tepki gösteren TEKSİF sendikası grevi Yünsa Fabrikası’nda başlattı. TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat, tekstil patronlarının sürekli sektördeki krizi bahane ederek kazanılmış haklarını işçilerin elinden aldığını ancak 4 ikramiye taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi, işveren lokavt ilan etti.

TEKSİF 30 iş yerinde grev yapılacağını açıkladı

TEKSİF’in grev ilan ettiği işyerleri ağırlıklı olarak ihracata yönelik üretim yapıyor. Grevde tarihinde ilk kez greve çıkacak iş yerlerinin sayısının hayli yüksek olduğu görülüyor. Grev kararı uygulanacak iş yerlerinden bazıları şöyle; Akın Tekstil, Altınyıldız, Orta Anadolu Mensucat, Saray Halı, Söktaş Tekstil, Vakko, Yünsa, Kordsa, Bezci Tekstil, Broderinarin, Mithat Giyim, Levi Strauss.

İlk kez greve giden iş yerlerinden biri olan Söktaş’ın sahibi Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın yeni başkanı Muharrem Kayhan ve Söktaş’ta 750 işçi greve başladı. Kordsa’da da TEKSİF üyesi 580 işçi bu sabah grev önlüklerini giyerek greve çıktı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu