Manşet

TEKSİF, ikinci grupla greve devam ediyor

İstanbul: TEKSİF Sendikası ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası’nın masa başında anlaşamaması üzerine TEKSİF 12 bin 500 üyesiyle 30 işyerinde greve başlayacağını duyurmuştu. İki grup halinde gerçekleştirilen grevde birinci grup 8 bin 500 işçi ile 15 Ağustos’ta başlamıştı. İkinci grup ise bugün (19 Ağustos) sabah saatlerinde iş bıraktı.

Biz de ikinci grupta greve başlayan fabrikalardan biri olan TİTBAŞ fabrikası önüne grevi ziyaret etmeye gittik. Grevin ilk günü olmasından kaynaklı planlamaların yapıldığı bir zamanda gittiğimiz işyerinde grev gözcüsü ile ve diğer işçilerle tanıştık.

 

“Fedakarlık yapacak halimiz kalmadı”

İlk elden aldığımız bilgilere göre; gece gündüz fabrika önünde kalmayı planlıyor, bunun için gruplar oluşturuyorlar. Aynı zamanda grevle birlikte sendikaya yeni üyelikler hız kazanmış durumda.

İşyeri sendika baş temsilcisi Özcan Bahar’la yaptığımız söyleşide bize 2002 krizinde işveren sendikasının ricası ile “fedakârlık” yapmaları istendiğini ve ikramiyelerin 4’ten 2,5’a düşürüldüğünü, krizin bitimiyle yeniden 4’e çıkarılacağının sözünün verildiğini öğreniyoruz.

“Artık işverenin sözünü tutma vakti geldi” diyor Özcan Bahar ve şunları ekliyor; “Bizim greve çıkma amacımız insanca yaşayacağımız ücret almak. Burada 15- 20 senelik arkadaşlarımız 900 TL (ikramiye dâhil) ücretle çalışıyor. Biz işçilerin fedakârlık yapacak hali kalmadı. Haklarımızı masada almak istedik; olmayınca greve çıktık. Haklarımızı alana kadar grevi sürdüreceğiz.

 

İyileştirme yapılmaması için hiçbir gerekçe kalmadı

Haftalık 45 saat çalışılan işyerinde işçiler işlerin yoğun olduğu zamanlarda gece yarısına kadar çalıştıklarını şimdi de işlerin yoğun olduğunu söylüyor. Kriz dönemi 300 bin metraj üretim yapan TİTBAŞ şimdilerde 800-900 bin metraj üretim yapıyor. Patronun ikramiyeleri vermemesi ve maaşlarda iyileştirme yapmaması için hiçbir gerekçesi kalmadığını ifade ediyorlar.

TEKSİF; 4 ikramiye ve yüzde 15 zam konusunda ısrarlı; işçiler TEKSİF Sendikası’nın taleplerinin kendi talepleri olduğunu, haklarını alana kadar grev kararlarından dönmeyeceklerini söylüyorlar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu