Güncel

Ankara’da TKMP eylemleri devam ediyor

Ankara: Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) Sincan Hapishanesi’ndeki kamera dayatmasını ve tutsakların tekli hücrelerde tutulmaya devam edilmesini TBMM önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

 

“Kameralar sökülsün, tecrite son!”

Meclis önünde toplanan kitle “Sincan Hapishanesinde kamera dayatmasına son! Devrimci irade teslim alınamaz!” yazılı ozalit açarak, “Kameralar sökülsün, tecrite son!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!” sloganlarını attı.

TKMP adına yapılan basın açıklamasında tutsaklara yönelik baskıların hala devam ettiği belirtilerek şunlar söylendi; “Geçtiğimiz zaman diliminde bazıları eski hücrelere tekrar dönse de tutsakların çoğu tekli hücrelerde tutulmaya devam edilmektedir. Tamamı ile keyfi olan bu tutumun yanı sıra her kırılan kamera başına da 7 günlük hücre cezaları verilmektedir.” Hükümet ve milletvekillerine de seslenilen açıklamada tekli hücrelerde tutulan tutsakların eski koşullarının sağlanması ve insan olmanın doğasına bile aykırı olan kamera dayatmasının son bulması talepleri belirtildi. Açıklama “Tecritle, onu da aşıp tecrit içinde tecrit yaratmakla bir sonuç alabileceğinizi düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Çünkü tarih devrimci iradenin teslim alınamayacağına dair sayısız örnekle doludur!” denilerek sonlandırıldı.

Açıklamanın ardından BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da bir konuşma gerçekleştirdi. Dora konuşmasında bir ülkenin hapishanelerinde yaşanılanların o ülkenin insan haklarına nasıl yaklaştığını gösterdiğini belirterek, hükümeti duyarlı olmaya ve gerekeni yapmaya çağırdı. Dora ayrıca hasta tutsaklara dair de veriler sunarak konuşmasını bitirdi.

Yapılan eyleme TKMP bileşenlerinin yanı sıra SODAP da katılarak destek verdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu