Manşet

TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığından açıklama

Elimize e-posta yoluyla ulaşan TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı imzalı bildiri geçtiğimiz günlerde TKP/ML militanları tarafından Ovacık merkez ve mahallerinde dağıtılmıştır. Bildiriyi haber değeri taşıdığından kaynaklı olduğu gibi yayınlıyoruz.

HALKIMIZA

Partimiz TKP/ML ‘ye bağlı TİKKO gerillalarının, devletin “işbirlikçileştirme” politikasına karşı, çeşitli yol ve yöntemlerle mücadeleye devam ettiği bilinmektedir.

Bu politikanın uygulanmasında en çok öne çıkarılan yöntemlerden birisi de karakollara ya da çeşitli askeri kurumlara ekmek, erzak ya da askeri malzeme ve belgelerin taşınmasıdır.

Çoğu kez ekonomik kazanç uğruna bu faşist kurumların ihalelerine girilmekte, böylelikle bu kurumların çeşitli ihtiyaçları karşılanmaktadır. Dolayısıyla yapılan şey bilinçli ya da bilinçsizce devlete, özellikle de onun ordusuna “ hizmet etmek” olmaktadır.

Partimiz, çalışma yürüttüğü bölgelerde çoğu kez bu sorunun üzerinde durmuş, işbirlikçileştirme politikasının teşhirini yapmış, çeşitli biçimler altında düşmana hizmet edenleri uyarmıştır.

Son dönemde Ovacık’ta bu işi yapanların araçlarını yakıp kendilerini de tutuklayıp son bir kez uyarma yoluna gitmiştir.

12 Eylül 2012’de 14:00 sıralarında Ovacık-Çambulak Karakolu yolunda, Süleyman Beyazgül’e ait araç durdurularak ateşe verilmiştir. Aracın içindekilerden Deniz Doğukan Beyazgül adlı şahıs tutuklanmış, diğerleri serbest bırakılmıştır.

Ayrıca araçta bulunan askeri belgelere de el konulmuştur. Tutuklanan şahıs beş gün sorgulandıktan sonra “ karakollara erzak taşınmaması” uyarısı yapılarak serbest bırakılmıştır.

25 Eylül 2012’de saat 10:00 sıralarında Ovacık-Pardi ( Karayonca) köyü yakınlarında, Engin Akgül’e ait araç durdurularak ateşe verilmiştir. Karakolların ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan “ihalelere katılmaması” uyarısı yapılarak serbest bırakılmıştır.

Eylemlerimizin amacı açıktır! Her ne sebepten kaynaklı olursa olsun, yaptığının farkında olarak ya da olmayarak düşmana hizmet etmek engellenmelidir.

Bunun yolu ise halkın birleşmesinden ve mücadele etmesinden geçmektedir.

Eylemlerimiz halkımız içinde bu birliği sağlamak ve mücadeleye çağırmak, aynı zamanda hizmet edenleri uyarmak için yapılmıştır. Bu “hizmet”i Dersim dışından da yürütenlerin olduğu tarafımızdan bilinmektedir ve bunlarında engellenmesi hedeflerimiz arasındadır.

Dolayısıyla bazı kesimlerin dile getirdiği gibi eylemlerimiz “Dersim halkına” ya da esnafların para kazanmasına yönelik değildir. Bir bütün olarak, düşmana hizmet etme işinin engellenmesini sağlamak içindir!

Dört tarafı karakollarla çevrili, ilçe merkezi taburla kuşatılmış olmasına rağmen halkın ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir hastanenin bile bulunmadığı; Kızık ve Hanuşağı köylerinin basılarak “94’ü geri getireceğiz” tehditlerinin savrulduğu; yaşamımızı hapishaneye çevirmek için sokak aralarının bile güvenlik kameralarıyla donatıldığı; uyuşturucu ve fuhuşun bizzat karakollar-subaylar eliyle yaygınlaştırılmaya çalışıldığı; siyanürlü altın çalışmalarının başlatılması için fırsat kollandığı; askeri operasyonların aralıksız devam ettiği; havan-top ve makineli silah seslerinin neredeyse hiç eksik olmadığı; gece-gündüz özel harekâtçıların-Jitem’cilerin zırhlı araçlarla devriye gezdiği; işsizliğin ve yoksulluğun her geçen gün arttığı bir ortamda, faşist TC devletine ve özellikle de onun katiler ordusuna hizmet etmenin, ekonomik çıkarlarla bile olsa onunla işbirliği yapmanın hiçbir haklı gerekçesi yoktur.

Bilinçli ya da bilinçsiz, gizli ya da açık bir şekilde düşmana hizmet etmek, her ne sebeple olursa olsun işbirliğine girişmek yanlıştır ve bunun engellenmesi için bundan sonra da mücadeleye devam edilecektir. Bu anlamıyla bundan sonraki süreçte düşmanla işbirliğine girenleri son bir kez uyarıyoruz;

İhalelere girmekten, karakolara malzeme taşımaktan, ne şekilde olursa olsun düşmana hizmet etmekten vazgeçin! Aksi taktirde bundan sonra zarar gören yalnızca araçlar olmayacaktır!

Halkımızı, 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan partimiz TKP/ML ve önderliğinden savaşan TİKKO saflarında örgütlenmeye- savaşmaya çağırıyoruz!

TKP/ML TİKKO DERSİM BÖLGE KOMUTANLIĞI

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu