Güncel

TKP/ML Tutsaklarından Açlık Grevine Destek

Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ı hapishanelerinde PKK’li ve PJAK’lı tutsakların 12 Eylül’de başlattığı Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevi (SDAG) eylemi 70. günlerine girerken, tüm hapishanelerdeki TKP/ML TİKKO davası tutsaklarının da eyleme Süresiz Dönüşümlü Açlık Grevi eylemiyle destek vereceği açıklandı.

TKP/ML davası tutsakları adına İsmail Yılmaz tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada: “Türkiye ve Türkiye Kürdistan’ı hapishanelerinde PKK’li ve PJAK’lı tutsakların PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile Kürt ulusunun demokratik taleplerin kabul edilmesi talebiyle 12 Eylül’de başlattığı Süresiz Dönüşümsüz Açlık grevi eyleminin taleplerini destekliyoruz. Bu desteğimizin somut ifadesi olarak da tüm hapishanelerdeki TKP/ML TİKKO tutsakları olarak ekipler halinde Süresiz Dönüşümlü Açlık Grevi eylemiyle destek açlık grevi yapıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bilineceği üzere daha önceden 5-10 Ekim tarihleri arasında Sincan Kadın Hapishanesinde TKP/ML davasından kadın tutsaklar beş günlük destek açlık grevi yapıldı. Ayrıca 22-23-24 Ekim tarihlerinde Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi Hapishanelerde TKP/ML tutsakları üç günlük destek açlık grevi gerçekleştirdi. Sincan F Tipi Hapishane’deki TKP/ML tutsakları SDAG eylemine 50. gününde 5 günlük açlık grevi ile destek verdi.

TKP/ML tutsakları adına yapılan bu açıklamayla birlikte tüm hapishanelerde, her hapishanenin kendi belirleyeceği sayıda ekiplerle sürdürülen Süresiz Dönüşümsüz Açlık Grevi eylemine Süresiz Dönüşümlü Açlık Grevi eylemiyle destek verileceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu