Güncel

TMY ve ÖYM’nin kaldırılması için inisiyatif oluşturuldu

İstanbul: İçlerinde KESK, DİSK, TMMOB, TTB, ESP ve Partizan’ın da bulunduğu 30’un üzerinde meslek, kitle örgütleri, siyasi parti ve çeşitli kurumlar biraraya gelerek “Milyonlar Adalet İstiyor” şiarıyla TMY-ÖYM’lerin kaldırılması için bir inisiyatif kurdular.

Oluşturulan inisiyatifin deklarasyonu, 16 Mart tarihinde İstanbul TMMOB’da inisiyatif bileşenlerince açıklandı.

Yapılan açıklamada basın özgürlüğünün ayaklar altında olduğu, 100’ün üzerindeki gazetecinin parmaklıklar arkasında tutulduğu vurgulandı. Açıklamada Kürt halkının seçtiği belediye başkanlarının, 6400 BDP üye ve yöneticisinin, Kürt sorununa çözüm isteyenlerin hapishanelere konulduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında sendika yöneticileri ve üyelerinin, öğrencilerin tutuklu oldukları belirtilerek, mahallesine ve derelerine sahip çıkanların “terörist” ilan edildikleri vurgulandı. Türkiye 13.000 politik tutsakla dünya birinciliğini hiçbir ülkeye bırakmazken, bütün ülke hapishaneye çevrildi.

Bu tabloyu değiştirmek için biraraya gelen inisiyatif bileşenleri “İfade vermek değil, ifade etmek istediklerini” açıkladı. Söz, eylem ve basın özgürlüğünün altı bir kez daha çizildi.

Deklarasyon “Hak alıcı bir mücadeleyle zorbalığa geri adım attıracağız. Toplumda biriken adaletsizliğe isyan duygusunu sokağa, eyleme taşıyacağız. Milyonların adalet talebini susturamayacaklar, engelleyemeyecekler” sözleriyle bitti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu