Güncel

Toplu mezarla ilgili önerge iade edildi

H. Merkezi: BDP milletvekili tarafından, Riha’da (Urfa) açığa çıkan toplu mezarla ilgili hazırlanan soru önergesi, “kaba ve yaralayıcı” olduğu ve iç tüzüğe aykırı bulunduğu için cevaplanmadan iade edildi.

Riha’nın Siverek ilçesinde 1990’lı yıllarda korucuların hakim olduğu Ayvanat bahçeleri bölgesinde 4 Eylül’de yaklaşık 30 insana ait kemikler bulunmuştu. Burada yapılan bir inşaat kazısında ortaya çıkan 30 kişiye ait kemiklerle ilgili BDP Milletvekili Riha İbrahim Binici‘nin verdiği önerge, iç tüzüğe aykırı bulunarak iade edildi. 

 

“33 yılın 11 yılından sen sorumlusun”

Önergenin iade edilmesine dönük Meclis’te basın toplantısı düzenleyen İbrahim Binici, önergenin Meclis Başkanı Cemil Çiçek‘in imzasıyla “içtüzüğün 67. maddesine aykırı” bulunarak iade edildiğini ancak tek bir harfine bile dokunmadan önergeyi yeniden Meclis Başkanlığı’na sunacağını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dolmabahçe’de dinlediği, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini aramakla geçiren Berfo Ana‘nın hikayesini, partisinin grup toplantısında paylaştığını belirten Binici, “Çektiği onca acıdan sonra yavrusunun kemiklerine razı olmuş 103 yaşındaki bir annenin hikayesini kalkacaksın grup toplantısında anlatacaksın, o hikayeye gözyaşı dökeceksin, senden önceki yönetimleri karalayacaksın, sonra da o kadıncağızın gözü açık ölmesine sessiz kalacaksın. 33 yılın 11 yılından sen sorumlusun ” diye konuştu.

 

“Kaba ve yaralayıcı”

Araştırma önergesinde “ağlama seansları için bulunmaz bi mizansen” ifadelerini kullandığını ve bu ifadelerin “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle iade edildiğini söyleyen Binici, Meclis Başkanı Çiçek’e, “Berfo Ana’ya iktidarın bu yaklaşımını en temiz dille siz olsanız nasıl ifade edersiniz?” diye sordu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu