Güncel

Topraksız köylüler yolu kapattı

H. Merkezi: Riha’da (Urfa), toprak reformundan yararlanmak isteyen köylüler, seslerini duyurmak için 15 Ağustos günü eylem yaptı. Toprak sahibi olmak istediklerini söyleyen köylüler yolu trafiğe kapattı. Riha merkeze bağlı Yamaçaltı, Yediyol, Bezik, Fatih ve Tarlabaşı köylerinde yaşayan yaklaşık 300 kişi, öğle saatlerinde Akçakale-Yardımcı karayolunu ulaşıma kapatarak eylem yaptı.
Uzun araç konvoyunun oluştuğu karayolunu ulaşıma kapatan köylüler, İstiklal marşı okudu ve ellerinde Türk bayrakları ile yere yatarak eylemlerini toprak sahibi olana kadar sürdüreceklerini söyledi.
Eylem alanına gelen jandarmayla köylüler arasında gerginlik yaklaşık iki saat sürdü. Jandarma amirinin “yolu açın” isteğini geri çeviren kalabalık adına konuşan Ahmet Çiftçi, geçmişte kendilerine ait olan arazilerin 1990 yılında yapılan kadastro çalışmasının ardından tapusu olmayan arazilerin Hazine’ye geçirildiğini söyleyerek, “Atadan kalan ve yıllardır ekip biçtiğimiz topraklar Hazine’ye kaydırılınca perişan olduk. Büyük bir göç verdik. Şayet ekip biçecek toprak bulamazsak köyümüzü terk etmek zorunda kalacağız. Toprağımız olmadığı için devletin verdiği hiçbir destekten faydalanamıyoruz. Kendi topraklarımızı bırakıp başka illerde tarım işçisi çalışmak zorunda kalıyoruz. Daha önceden işlediğimiz bu toprakların yapılacak reform ile hak sahiplerine dağıtılmasını istiyoruz” dedi.
Yaklaşık 2 saat süren eylem yolun ulaşıma açılmasıyla son buldu.
Kaynak:ajanslar

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu