Güncel

Tüketicinin ekonomiye güveni azalıyor

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’in bugün açıkladığı verilere göre tüketicinin ekonomiye güven endeksi bir önceki Ağustos ayına göre %13,9 azaldı.

H. Merkezi: AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar “kriz mriz yok” açıklamalarına başvursa da tüketici için kriz kendini hissettirir durumda. TÜİK’in verilerine bakınca tüketicinin var olan ekonomik tabloya karşı güvensiz olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) ve Merkez Bankasının işbirliğiyle hazırlanan ve Eylül ayına dair güven endeksinin anket sonuçlarını paylaşan TÜİK, Ağustos ayında %68,3 olan endeksin Eylül ayında %55,3 olduğunu açıkladı.

Tasarruf beklentisi neredeyse yok

Aynı çalışmada, yapılan anketlere göre tüketici bu ayın verilerine göre tasarruf etme imkanının nerdeyse imkansız olduğunu dile getiriyor. Yapılan ankette ‘tasarruf etme ihtimali’ olan tüketici oranı %18,8 olarak açıklanmış. Konuyla ilgili TÜİK “Tasarruf etme ihtimali endeksi Ağustos ayında 25,3 iken, Eylül ayında %25,9 oranında azalarak 18,8 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından kaynaklandı” dedi.

İşsiz sayısına dair veriler ise diğerleriyle aynı. Tüketicinin işsizlik rakamlarına dair beklentisi geçen aya oranla %9,7 artmış durumda.

Döviz kurlarındaki dalgalanma, ekonominin durgunluğu, her gün artan işten çıkarmalarla birlikte tüketicideki güvensizlik had safhada. Durum böyle iken Erdoğan’ın “Kriz mriz yok, bunlar hep manipülasyon” sözleri ise havada kalıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu