Gençlik

Tunceli Üniversitesi öğrencisi barınma hakkı istiyor

Dersim’de üniversite kurulduğu günden bu yana birçok sorun beraberinde gelmiştir.

“Her ile bir üniversite” açılması kapsamında Dersim’de de açılan üniversitenin alt yapı sorunları, özellikle de barınma sorunu her geçen yıl artırarak devam eden büyük bir sorun haline gelmiştir.

İl dışından üniversiteye gelen öğrencilerin büyük bir kısmı yetersiz olan devlet yurtlarından yararlanamamaktadır. Bununla beraber kentte yaşanan konut sıkıntısından kaynaklı öğrencilerin içinde bulunduğu mağduriyeti “fırsata çeviren” ev sahiplerinin yüksek fiyatlarla evlerini kiraya vermesi, öğrencilerin barınma sorununu katlayarak devam ettirmektedir.

Yaşanan bu durumun sonucu olarak “şanslı” olan bir kısım öğrenci devlet yurdunda kalmakta, geri kalan büyük bir kesim ise 1200 TL’ye kadar varan yüksek fiyatlarda ev kiralamakta, bir kısmı cemaat evlerinde ve yurtlarında kalmak zorunda bırakılmakta ya da dükkanların depolarında ve harabelerde kalmaktadır.

Tüm bu yaşananlar karşısında ise üniversite yönetimi ve devletin diğer yetkili kurumları sessiz kalmayı tercih etmektedir.

Tunceli Üniversitesi öğrencileri barınma sorununa dair yaşadıklarını protesto etmek için bir eylem düzenledi.

DÖDER tarafından düzenlenen YDG ve diğer gençlik örgütlerinin de katıldığı basın açıklaması bugün (5 Ekim) Rektörlüğe yapılan yürüyüşle başladı.

200 öğrencinin katıldığı “Dersim Uyuma, Öğrencin Uyuyamıyor” yazılı pankartın açıldığı yürüyüş rektörlüğün önünde yapılan basın açıklamasının okunmasıyla devam etti. Rektörlük önünden yemekhaneye yapılan yürüyüşle eylem sona erdi.

Dersim YDG

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu