Dünya

TURGUT KAYA’YA ÖZGÜRLÜK | “Bütün suçları isyan ateşine sahip çıkmak, tarihi ileriye taşımak”

Yunanistan’da tutsak bulunan devrimciler Turgut Kaya ve Hıdır Gönek’e özgürlük istenilen çalışmalara ilişkin bir yazı kaleme alan Kultur Fabrik üyesi bir emekçi, “Tanrılardan çalınan ateş artık insandaydı. İnsan bu ateşi sımsıkı kavrayıp dünyanın dört bir köşesine taşıdı. Zulmün şölen masalarını devirdi. Bu ateş sınıf mücadelesidir ve tarih sınıf mücadeleleri tarihidir. İşte bizim çocukların, Partizan flamalarının ve özgürlük pankartlarının yürüdüğü yol bu yoldur. Bütün suçları isyan ateşine sahip çıkmak, tarihi ileriye taşımak” dedi.

H. Merkezi: İsviçre’nin Zürih kentinde geçtiğimiz günlerde açılan Kultur Fabrik’in üyesi bir emekçi, Yunanistan’da tutsak bulunan devrimciler Turgut Kaya ve Hıdır Gönek’e özgürlük istenilen çalışmalara ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yazıda şu ifadelere yer verildi; “Ve bir kez daha devrilecek tiranların şölen masası. Ogün yakılan ateşe diyeceğiz ki; ‘Hoş geldin! Biz bıraktığın gibiyiz. Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu düşmandan ayırmakta…’

 “Yüreğimiz tutsak ama bilincimiz özgür” başlıklı yazının tamamı şu şekilde;

“Bir yanımız içerde şimdi, yüreğimiz tutsak ama bilincimiz özgür. Yunanistan’ın bütün bilinen sokaklarında Partizan flamaları, özgürlük isteyen pankartları dolaşıyor. Durmadan, yılmadan, usanmadan, bıktırırcasına iki isme ve bu isimlerin temsil ettiği değerlere özgürlük istiyor bu çocuklar. Kimdir bu iki isim Turgut Kaya ve Hıdır Gönek, iki Partizan yürek. Kardeş Yunan halkı için Ege’nin bir bıçak gibi suyla kestiği Anadolu’nun öte yakasındalar. Turgut, Trapezos’tan (Trabzon) denizci kavmin çocukları Pontus Rumları vermiş bu ismi Trabzon’a. Neden mi? Denizden bakınca derelerin oluşturduğu vadilerle çevrelenmiş dağlar bir masaya (Trepezi) benzerde ondan.

Tanrı Zeus’un denize karşı kurduğu bir şölen sofrasıdır Trabzon. Bu masadan başınızı kaldırınca az ilerdeki Kafkas Dağları’nı görürsünüz. O dağlar ki, tanrılardan ateşi çalıp insanlara veren Prometeus’un kayalıklarına zincirlendiği dağlar. Prometeus tanrılardan ateşi çalmakla, Zeus’un şölen masasına güçlü bir tekme vurmuştu. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmazdı ve tarihin sonsuz akışında zulme isyan mevsimi başladı. Çünkü tanrılardan çalınan ateş artık insandaydı. İnsan bu ateşi sımsıkı kavrayıp dünyanın dört bir köşesine taşıdı. Zulmün şölen masalarını devirdi. Bu ateş sınıf mücadelesidir ve tarih sınıf mücadeleleri tarihidir. İşte bizim çocukların, Partizan flamalarının ve özgürlük pankartlarının yürüdüğü yol bu yoldur. Bütün suçları isyan ateşine sahip çıkmak, tarihi ileriye taşımak.

Atina’da iki Partizan’ın başlattığı ‘Partizanlara Özgürlük!’ kampanyası onlara, yüzlere binlere ulaştı. Selanik’e sıçradı. Kardeş Yunan, Kürt ve Türk halklarının komünist, devrimci ve demokratlarının sahiplenici tavrıyla büyüdü, büyüyor. Bugün de (6 Temmuz) bu kampanya Gümülcine’de Hıdır Gönek’in mahkemesinde sürecek. Başta İsviçre’den olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen dostları ve yoldaşları Hıdır’ın mahkemesine katılacak.

Ve bir kez daha devrilecek tiranların şölen masası. Ogün yakılan ateşe diyeceğiz ki; ‘Hoş geldin! Biz bıraktığın gibiyiz. Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu düşmandan ayırmakta…’

Yaşasın Devrimci Dayanışma!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu