Emek

Türkiyeli ve Pakistanlı işçiler, işçiyi bölmeye çalışanlara grev ile yanıt verdi

Suudi Arabistan’da patronların Türkiyeli işçileri arkasına alarak Pakistanlı işçilere baskı uygulama ve işçileri bölme girişimine Pakistanlı ve Türkiyeli işçiler eylemle yanıt verdi

H. Merkezi: Suudi Arabistan’ın Cidde bölgesindeki konut projesinde, şantiye şefinin Türkiyeli işçileri arkasına alarak Pakistanlı işçilere baskı uygulamaya yeltenmesine karşı Türkiyeli ve Pakistanlı işçiler bir arada kalarak eylemle yanıt verdi.

MNG bünyesindeki MAPA’nın Suudi Arabistan Cidde’deki konut projesinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve ücretlerinin ödenmesi talebiyle bir kez daha greve çıktı. Grevlerinin 2. gününde Evrensel’e bilgi veren İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası üyesi işçiler, şantiye şeflerinden birinin Pakistanlı işçilerin üzerine yürüdüğünü belirterek, “Arkasına Türkiyeli işçileri almaya çalışıp grevi provoke etmeye çalışsa da destek görmedi ve Pakistanlı işçilerin kararlı duruşuyla karşılaştı” dedi.

 

“Ücretlerimiz yatmadan işbaşı yapmayacağız”

Dün yetkililerin söz verdiğini anlatan işçiler, “Bugün en az iki maaşımızın yatırılacağını söylediler. Hepimizi koğuşlarımıza gittik, 2 aylık ücretlerimiz yatmadan işbaşı yapmayacağız” dedi.

Bundan iki ay önce yine ücretlerin ödenmemesi ve kötü koşullar sebebiyle işçiler 6 günlük grev gerçekleştirmişti. Firma yetkililerinin geriye dönük maaşları ödeyerek işçilere bu sorunun tekrarlanmayacağı sözünü vermesi üzerine grev sonlandırılmış ve problem devam ederse işçiler tekrar greve çıkacaklarını ilan etmişti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu