Güncel

Tutsağa Alevi olduğu için işkence

H. Merkezi: Kandıra Hapishanesi’nde tutulan Sevcan Dönmez isimli adli mahkumun Alevi kimliği nedeniyle koğuşunda işkenceye uğradığı ve bu yüzden de açlık grevine başlandığı öğrenildi.

Kocaeli Kandıra 1 No’lu T Tipi Hapishane’de bulunan ve adli suçtan hükümlü olan Sevcan Dönmez isimli mahkumun, Alevi kimliği nedeniyle uğradığı işkence nedeniyle 23 Ağustos günü açlık grevine başladığı öğrenildi.

Avukatı Nuray Yılmaz tarafından yapılan açıklamada aynı koğuşta kaldığı 13 kişi tarafından saldırıya maruz kaldığı belirtilen Dönmez, Dersim’e sevkini istemiş, ancak talebi kabul edilmeyince açlık grevine başlamıştı.

 

“Huzursuzluk yarattın” cezası

Su almayan, yakınları ve avukatının görüşme talebini de ret eden Dönmez, durumunun kötüleşmesi üzerine SEKA Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, hastanede tedaviyi kabul etmeyen Dönmez, yakınları ve avukatı ile görüştürülmeden tekrar hapishaneye götürüldü.

Yapılan açıklamada ayrıca sağlık durumunun endişe verici olduğunu, yakınları ve kendisi ile de görüşmeyi ret ettiğini belirterek, Dönmez’e “huzursuzluk yarattığı ve gardiyanlarla tartıştığı” gerekçesi ile 60 gün hücre ve 1 ay iletişim cezası verildiğini ifade edildi.

 

Dönmez için soru önergesi

BDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, 29 Ağustos günü mecliste verdiği önerge ile Dönmez’in sağlık durumu ve uğradığı işkence ile Adalet Bakanlığı’na şu soruları sormuştur:

 

1) Kocaeli Kandıra 1 No’lu T Tipi Cezaevinde adli suçtan tutuklu bulunan Sevcan Dönmez isimli mahkûmun alevi kimliği nedeniyle kötü muamele gördüğü doğru mudur?

2) Sevcan Dönmez’e fiziki saldırıda bulunarak can güvenliğini tehdit eden aynı koğuştaki 13 kişi hakkında ne işlem yapılmıştır?

3) Can güvenliği tehdit edildiği için Sevcan Dönmez’in memleketi Tunceli’ye sevkedilmesi talebi neden kabul edilmemiştir?

4) Mevzuat gereğince ölüm orucundaki hükümlü, vasisi veya vekili ile görüşmeyi ret etse bile böyle bir durumda vasisinin ve vekilinin görüşünün alınması gerekirken, bir insanın yaşamı söz konusu iken neden bu yola başvurulmamıştır? Burada görev ihmali olanlar hakkında ne işlem yapılmıştır?

5) Halen ölüm orucunda olan Sevcan Dönmez’e, cezaevi yönetimince, ‘içerde huzursuzluk yarattığı ve gardiyanlarla tartıştığı gerekçesiyle 60 gün hücre cezası ve 1 ay iletişim cezası verilmesi insan hakları ihlali değil midir?

6) Ölüm orucunda olan Sevcan Dönmez’in talebi olmasa dahi, Avukatı ve vasisinin kendisiyle görüşmesi neden sağlanmamıştır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu