Dünya

Tutsak ATİK aktivistlerinin hapishaneleri değiştirildi

H. Merkezi: 15 Nisan 2015 tarihinde Almanya ve Türkiye’nin kirli işbirliğiyle; İsviçre, Yunanistan, Fransa ve Almanya’da gerçekleştirilen operasyonla tutuklanan 10 ATİK aktivistinin mahkeme tarihleri belli oldu. Bir yılı aşkın bir süredir hukuksuz bir şekilde mahkemeye çıkarılmadan gözaltında tutulan tutsakların ilk duruşması 17 Haziran’da Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülecektir. Daha önceden 13 Mayıs’ta başlaması öngörülen dava, sonrasında 3 Haziran’a ertelenmişti. Daha sonra mahkeme tarafından hazırlıkların zamanında ve yeterince yapılamadığından dolayı 17 Haziran’a ertelenmişti.

Gözaltına alındıktan itibaren Almanya’nın güneyinde çeşitli illere dağıtılarak cezaevlerine konulan tutsak devrimcilerin mahkeme tarihi netleşince birçoğu Münih hapishanesine ve yakın hapishanelere nakledildiler.

 

Bilgiler şu şekilde:

Daha önce Kempten hapishanesinde kalan Müslüm Elma, Münih hapishanesine nakledildi. Önceden Straubing hapishanesinde kalan Deniz Pektaş, Münih hapishanesine nakledildi. Daha önce Würzburg hapishanesinde kalan Sami Solmaz Münih hapishanesine nakledilmiş. Nürnberg hapishanesinde kalan Erhan AktürkMusa Demir’in kaldığı Landshut hapishanesine nakledildi. Önceden Kaisheim’de kalan Sinan Aydın ise, Seyit Ali Uğur’un kaldığı Augsburg hapishanesine nakledildi.

 

Ekim’e kadar mahkeme tarihleri

Savunma avukatlarının verdiği bilgiye göre Ekim ayının sonuna kadar mahkemenin görüleceği tarih ve günleri de kesinleşti. Buna göre; başlangıç 17 Haziran (Cuma) tarihinde yapılacaktır. Sonrasındaki mahkeme tarihleri: 24 Haziran (Cuma), 27 Haziran (Pazartesi), 1 Temmuz (Cuma), 8 Temmuz (Pazartesi), 1 Temmuz (Cuma), 8 Temmuz (Cuma), 11 Temmuz (Pazartesi), 15 Temmuz (Cuma, 22 Temmuz (Cuma), 25 Temmuz (Pazartesi),  29 Temmuz (Cuma), 5 Ağustos (Cuma), 2 Eylül(Cuma), 5 Eylül (Pazartesi), 9 Eylül (Cuma), 19 Eylül (Pazartesi), 23 Eylül (Cuma), 10 Ekim (Pazartesi), 17 Ekim (Pazartesi) 21 Ekim (Cuma), 24 Ekim (Pazartesi), 28 Ekim (Cuma). Mahkeme Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde, Sitzungssaal  A 101’de saat görülecektir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu