GüncelManşet

Tutsak Partizanlara açlık grevi “ceza”sı

H. Merkezi: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde hak ihlalleri, tecrit, baskı, keyfi uygulamalara karşı 2015 yılında açlık grevine giren tutsak partizanlara, 27.06.2016 tarihinden itibaren havalandırma saatleri 3 saatten 1 saate indirilecek.  

Devlet, son bir yıl içerisinde genç, yaşlı, kadın ve çocuk demeden gerçekleştirdiği katliamların devamı olarak hapishanelerde hak ihlalleri, tecrit, baskı ve keyfi uygulamalarla yurtsever, devrimci ve komünistleri sindirmeye çalışıyor. Keyfi uygulamalara karşı açlık grevine giren tutsaklara “ceza” olarak ta havalandırmada kısıtlamaya gidiliyor.  Tutsaklar, verilen havalandırma kısıtlama “ceza”sına itiraz etmelerine rağmen açılan soruşturmada savunmaları alınmadan yargılamanın yapılamayacağını belirtmeleri itirazı reddedildi. İtirazları reddedilen tutsaklar 3 saatlik havalandırma hakları ellerinden alınarak 1 saate indirilecek.

Keyfi uygulamalara, tecride ve baskıya karşı açlık grevine girip “ceza” alan tutsak Partizanların adları şu şekilde: Yusuf Demir, Zeynel Firik, Veli Özdemir, Sinan Gülüm, Yaşar Eriş, Fevzi Oğuz Arslan, Hüseyin Uzundağ, Fehmi Kahraman, Güven Kılınç, Cihan Kahraman, Coşkun Akdeniz.

 

Ziyaretçilere “ince arama” tacizi

Ayrıca 21 Haziran Salı günü Özgür Gelecek okurunun Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde bulunan tutsakları açık görüş gününde ziyaret ettiğini belirterek “ Normal süreçte yapılan ziyaretlerde üst aramasının belirli kriterlerinin dışında bir uygulama yapılıyordu” dedi.

Salı(21 Haziran) açık görüş günü olduğu için ziyarette gardiyanların keyfi aramaları ve x-ray cihazlarının en hassas aramalar için ayarlanarak gelen ziyaretçiler birçok kez cihazdan tekrardan geçirildiği aktaran okurumuz, gardiyanların ziyaretçileri taciz ederek aramanın yanında psikolojik baskı uygulandığını belirtti.

 

“Baskılar devam edecek””

Gardiyanlardan yaşanılanlar hakkında bilgi almak isteyen okurumuza, cihazlarda onarım yapıldığını ve daha çok hassaslaştırıldığını belirtmişler. Ayrıca ziyaretçinin tişörtünde bulunan aksesuardan dolayı üzerinin çıkarılması istenip, gardiyan kıyafeti giydirilerek cihazdan geçirildiğini aktaran okurumuz, “yaşatılan taciz ve baskının önümüzdeki süreçte de devam edeceğiniz gösteriyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu