Güncel

Tutsak vekilden Meclis’e soru önergesi

H. Merkezi: Tutuklu BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, askeri yetkililerin, Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin yakınları ile görüşerek, anma etkinliklerini boşa çıkarılması girişimlerini Meclis’e taşıdı. Sarıyıldız, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e, “Şu ana kadar katliam aydınlatılmadığı için siyasi etik gereği istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

BDP’nin tutuklu Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken aracılığıyla Roboski katliamında yakınlarını kaybedenlerin askerler tarafından tehdit edilmesine ilişkin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yazılı soru önergesi verdi.

Sarıyıldız, 28 Aralık 2011 günü Uludere’de gerçekleşen katliamın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen halen bombalama emrini kimin verdiği konusunda resmi bir açıklamanın yapılmadığına dikkat çekerek, “Geride kalan bir yıllık süre zarfında katliamı yapanları yargı önünde hesap vermesi için bütün kapıları çalan Roboski ailelerinin hak ve adalet talepleri görmezden gelinmiştir. Başta Kürt halkı olmak üzere insanlık camiasının hafızasında unutulmayacak olan Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren ailelerin kendi çocuklarının anma törenlerine katılmamaları yönünde tehdit edildikleri basına yansımıştır” diye belirtti.

 

‘Askeri yetkililer Roboskilileri hedef gösteriyor’

Sarıyıldız, Roboski katliamı yıl dönümü yaklaşırken, askeri yetkililerin Roboski köyünün önde gelenleri ile bir dizi görüşme yaptığını ve böylece 28 Aralık’ta yapılması planlanan etkinlikleri boşa çıkarmayı hedeflediğini belirtti. Katliamda yaşamını yitiren Nadir Alma’nın babası Sadık Alma’nın konuyu basın ile paylaştığına da vurgu yapan Sarıyıldız, “Şırnak Tümen ve Gülyazı Tugay Komutanlığı’nda iki toplantı gerçekleştirildiğini söyleyen Alma, askeri yetkililerin özellikle köy muhtarı ve korucu başlarını çağırdığını ve 28 Aralık’ta ne olacağı, nasıl önlem alınabileceğine ilişkin tartışmaları yürütüldüğünü vurgulayarak, ‘İşte ne yapılacak diye soruyorlar nasıl önlem alabileceğini soruyorlar. Askeri yetkililer Zeki Tosun, Ubeyt Encü, Felek Encü ve Mercan Encü’yu hedef gösteriyor” diye hatırlattı.

Yine katliamda yaşamını yitiren Mehmet Ali Tosun’un babası Zeki Tosun’un, basın kuruluşlarıyla yaptıkları görüşmeler ve katıldıkları ziyaretler nedeniyle suçlandıklarını ve endişe duyduklarını açıkladığına işaret eden Sarıyıldız, “Tosun, birkaç gün önce Şırnak Alay Komutanlığı’nda bir toplantı yapıldığını ve toplantıya katılanlara askeri yetkililerin, ‘Roboski’ye gitmeyin, anmaya katılmayın’ şeklinde uyarıda bulunduğunu dile getirmiştir” dedi.

Sarıyıldız, Bakan Şahin’e şu soruları yöneltti: “Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren aileler ile Gülyazı Tugay Komutanlığı ve Şırnak Alay Komutanlığı’nda toplantı yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi amaç ile toplantı gerçekleştirilmiştir? Gerçekleştirildiği belirtilen toplantılarda ailelerin ‘Roboski’ye gitmeyin, anmaya katılmayın’ şeklinde tehdit edildikleri yönündeki iddiaların doğruluğu nedir? Söz konusu tehdidi gerçekleştirdiği belirtilen Şırnak Alay Komutanlığı ve Gülyazı Tugayı Komutanlığı’ndaki askeri yetkililer hakkında herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır? Katliamda yaşamını yitirenleri kendi evlatlarını ve kardeşlerini anmaları en doğal hak değil midir? Katliamın aydınlatılması için STK’lar, siyasi partiler ve basın ile sık sık temas halinde olan ailelere askeri yetkililerin ‘niye görüşüyorsunuz’ yönünde herhangi bir telkinleri ya da tehditleri olmuş mudur? Aradan geçen 1 yıllık süre zarfına rağmen Bakanlığınız tarafından katliamın faillerinin açığa çıkarılması konusunda herhangi bir gelişme kaydedilmiş midir? Şu ana kadar katliam aydınlatılmadığı için siyasi etik gereği istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” (diha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu