Dünya

Tutsaklara İsviçre’den Kitlesel Destek!

Hapishanelerde 50 gündür açlık grevinde olan tutsakların eylemine destek olmak amacıyla İsviçre’de 31 Ekim tarihinde yapılan 2 günlük oturma eyleminin ilk günü Basel Parlamentosu önünde, ikinci gün ise Basel Theaterplatz’da gerçekleştirildi.

FEKAR öncülüğünde gerçekleşen kitlesel oturma eyleminde yapılan ilk konuşmada, “Kürdistan’da işlenen insanlık suçlarına karşı, topyekûn imha ve inkâr politikalarına karşı, Başkanımızın bir yıla geçkin tecritine karşı bu oturma eylemine başlıyoruz. Açlık grevlerinde bedenlerini ölüme yatıranlar için, Kürdistan’ın özgürlüğü için, Kürt halkının kurtuluşu için, tecritin kalkması için oturma eylemine başlıyoruz. Bu mücadele Kürt halkının demokratik biçimde ve özgür olarak yaşamaktan başka bir şey yoktur. Ama TC faşizmi bu halkı katlederek, asimile ederek, yok sayarak saldırılarına ve kıyımlarına devam ediyor. Ekonomik ilişkileriyle Avrupa’da Kürt siyasetçileri tutuklama girişimleri devam ediyor. Şu an çok somut olarak önderliğe olan kuşkularımız vardır. Bir tecrit vardır. 49. gününde olan açlık grevleri günden güne eriyen bedenler, 51 gündür Metin aydın Zürih’te açlık grevinde şu anda Bern’de devam ediyor. Bir an önce serbest bırakılması gerekmektedir. Eğer biz birleşirsek, bir arada olursak mücadeleyi birlikte yükseltirsek Metin Aydın serbest kalacaktır. Bunlar için eylemdeyiz ve buradayız” denildi.

2 gün süren oturma eylemine İTİF ve ATİK-UPOTUDAK İsviçre Komitesi’nin yanı sıra Basel kanton milletvekilleri ve göçmen demokratik kurumları da destek verdi. Etkinliğe açlık grevlerinde bedenlerin nasıl adım adım ölüme gittiğini anlatan şiir ve müzik eşliğinde kısa bir gösteriyle başlandı. Türkülerin, ağıtların ve sloganların eşliğinde gerçekleşen oturma eylemi sonunda yapılan kapanış konuşmasında; “İki gündür eylemdeyiz, ruhumuz ve kalbimiz zindanlarda direnen yoldaşlarla, onların hayatı bizim hayatımızdır, onların kavgası bizim kavgamızdır. Eylem ve protestolarımıza bütün dostlarımızı kurum ve kuruluşları katılmaya çağırıyoruz. Yarın çok geç olabilir, bugün canımızla ruhumuzla katılmalı mücadeleyi yükseltmeliyiz” denilerek katılanlara teşekkür edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu