GüncelManşet

(Video) “Tuzluçayır faşizme mezar olacak!”

Tuzluçayır’da yapılmak istenen cami-cemevi projesine halkın öfkesi devam ediyor. Dün çok sayıda kurumun ve sanatçının katılımıyla “Camiye cemevine değil, asimilasyona karşıyız!” şiarıyla bir miting gerçekleştirildi.

Mitingin ardından cami-cemevi inşaatına yürümek isteyen mahalle halkına polis yine azgınca saldırdı.

 

“…çünkü biz milyonlarız!”

Saat 16.00 sularında meydanda toplanma başlarken, mahallenin birçok yerinden de yürüyüşlerle miting alanına gelindi. Devrim şehitleri için durulan saygı duruşunun ardından kurumlar adına ortak basın açıklaması okundu.

Açıklamada yaşanan süreç ve demokratikleşme paketi değerlendirilirken, süreç ortaçağ karanlığına geri dönüş, dinsel gericiliğin artışı, Kürt ve Alevi halkın taleplerinin görmezden gelinişi olarak yorumlandı.

Ayrıca egemenler kastedilerek, bu kadar asalağın örgütlü olduğu için bu kadar pervasız olduğu belirtilerek şu sözlerle bitirildi; “Bu saldırılardan tek çıkış yolu örgütlenmektir. Çünkü biz milyonlarız!”

Basın açıklamasının ardından İHD, KESK VE PSAKD adına konuşmalar yapıldı. PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül yaptığı konuşmasında devrimci, demokratlara, Kürt Ulusal Hareketi’ne, Alevilere çağrı yaparak demokrasi paketinden hiçbir şey çıkmadığı, çözüm AKP’yi hep birlikte paketlemek olduğunu vurguladı.

Mitingde sanatçılar Dertli Divani, Malik İnci ve Gülcihan Koç da türküleriyle ve devletin saldırılarını teşhir eden konuşmalarıylayerini aldı.

Etkinlikte Ethem Sarısülük’ü katleden polisin 28 Ekim saat 9.00’da Ankara Adliyesi’nde görülecek davasına da çağrı yapıldı.

Ayrıca mitingde Mamak’ta Leroy Merlin mağazasında grevde olan işçiler adına da bir konuşma gerçekleştirildi.

Mitinge; AKA-DER, BDSP, PARTİZAN, Devrimci Hareket, Emekli -Sen, YDG, Halk Cephesi,  Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi, Kaldıraç, Köy Dernekleri, ÖDP, PSAKD, TKP, ODAK, SDP katıldı.

 

17-IMG 8905Miting sonrası, polis saldırısına karşı direniş

Mitingin ardından cami-cemevi inşaatına gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe polis bu sefer savunmaya geçerek ve bekleyerek değil, direnişin ilk günlerindeki gibi kitleyi meydana püskürterek saldırdı.

Akrebin ara sokaklara da girdiği gözlemlenirken, kitlenin meydana inme ve inşaat alanına yürüme kararlılığı gece saatlerine kadar sürdü.

Çevik kuvvetin de sık sık meydana girdiği saldırı sırasında, gaz bombası içerisinde kalan ve ara sokağa girmek zorunda kalan bir YDG’li de çok sayıda polisin fiziksel saldırısına uğradı.

Saldırının ardından hastaneye götürülen YDG’linin ciddi bir durumunun olmadığını öğrendik. Ayrıca genç arkadaş, yanında bir de Halk Cephesi’nden birinin olduğu ve onun da saldırıya uğradığını ama ciddi bir sıkıntısının olmadığını belirtti.

Eylem sırasında birçok yere Partizan ve YDG imzalı yazılamalar yapıldığı gözlenirken, militanlar da “Marks Lenin, Mao, Önderimiz İbo, Savaşıyor TİKKO” sloganını duvarlara yazdı.

Eylem, gece geç saatlere kadar süren çatışmaların ardından sonlandı.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=FJ9E0J3HCKQ{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu