Manşet

(Foto) Tuzluçayır’dan Polise; “Ethem’in katilini verin!”

Ankara: ODTÜ ve 100. Yıl mahallesinde otoyol yapımı için ağaçları katletmek isteyen devlete karşı başlayan direniş, Tuzluçayır’da Gülen Cemaati-Cem Vakfı birlikteliğiyle yapılmak istenen Alevileri asimilasyon projesi Cami-Cemevi’ne karşı yükselen direnişle birleşti. Ankara günlerdir yangın yeri… 

Tuzluçayır halkı; “Katil polis hesap verecek!”

Cemaat ve Cem Vakfı’nın asimilasyon projesine karşı Tuzluçayır halkının direnişi dün de ciddi çatışmalarla devam etti. Saat 20.00’de Tuzluçayır meydanında bir araya gelen Tuzluçayırlılar Kartaltepe’ye, Cami-Cemevi’nin yapıldığı yere yürümek istedi.

Bölgeye adeta yığınak yapan polis, önce TOMA’larla kitleyi dağıtmayı denese de, halkın kararlı duruşuyla çaresiz kalınca akrepler ve daha sonra da çevik kuvvetlerle saldırıya geçti.

Basına polis saldırısı!

Çevik kuvvetin Süleyman Ayten Sokak’tan Tuzluçayır meydanına gazbombası atarak yürüdüğü sırada gazetemiz Özgür Gelecek muhabiri Ahmet Tirej Kaya ile Evrensel Gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş ve Birkan Bulut yol üzerindeki bir inşaatta görüntü alıyordu. İnşaata gelen polisler muhabirlerin basın kartlarını göstermelerine ve gazeteci olduklarını söylemelerine rağmen, zorla aşağıya indirdi. Bu sırada Hasan Akbaş gözaltına alındığını telefonla gazetesine iletmeye çalışırken, polisler onu susturarak ve yere yatırarak darp etti. Ona yönelen diğer muhabirler de tartaklandı. Aşağıda da diğer çeviklerin hakaretleri ve darp etmeye çalışmaları sürerken, polis amirinin basın kartlarına bakmasına ve muhabirlerin

gazeteci olduklarını ısrarla söylemelerine rağmen “ne gazetecisi lan, biz sizin nasıl gazeteci olduğunuzu biliyoruz” denerek hakaretler edildi. Gazeteci olduğunu söylemesine rağmen inşaatta işkence gördüğü söyleyen Hasan Akbaş’a doğru yönelen polisler, gazetemiz muhabirinin de oraya yöneldiği sırada “ne yapacaksın lan!” diyerek üzerine yürüdüler.

Daha sonra polis amirinin “uzaklaşın buradan, her yer yanıyor, bir de sizle uğraşmayalım” demesiyle muhabirler serbest bırakıldı. Yaşananlar birçok devrimci basına böyle yansırken, Evrensel Gazetesi olmak üzere çoğu kuruluş gazetemizin ve muhabirimizin ismini anmayarak olayı yanlış aktarmışlardır. 

IMG 7692“TOMA: Evinize dönün! Halk: Ethem’in katilini verin!”

Polisin Tuzluçayır meydanına saldırmasıyla çatışmalar ara sokaklara yayıldı. Akrep ve Tomalar sıklıkla ara sokaklara girerek kitleye saldırırken halk da sapan, havai fişek, torpil lazerle vb. birçok araçla polise karşı direnişini sürdürdü. Özellikle akreplerin yaklaştığı sırada atılan havai fişekler çok defa akrepleri geri çekilmek zorunda bıraktı.

Çatışmalar sırasında birçok kişi yaralanırken, bir Halkevleri üyesi plastik mermiyle başında vurularak hastaneye kaldırıldı. Çatışmalar sırasında TOMA’dan yapılan “Evinize dönün!” çağrısına balkonlardan, “Ethem’in katilini verin!” cevabı geldi. Ayrıca kamyonla getirilen hafriyat, meydana dökülerek barikat yapıldı. Geç saatlere kadar süren polis saldırısı saatler ilerledikçe şiddetini arttırdı.

Tuzluçayır’daki direnişte yerini alan Partizan ve YDG’liler de plastik mermi, gaz bombası gibi polis saldırılarının hedefi olsa da polise havai fişek ve sapanlarla karşılık vermeyi sürdürüyor.

Tuzluçayır halkı bugün de saat 20.00’de direnişi sürdürmek ve Antakya’da katledilen Ahmet Atakan’ın hesabını sormak için toplanacak. 

“Ankara halkı faşizme karşı omuz omuza!”

Ankara’da Tuzluçayır’ın yanı sıra birçok yerde halk sokaklara çıktı. Dikmen’de Tuzluçayır’daki polis saldırısını protesto etmek için yürüyen kitleye polis saldırırken Batıkent’te 300 kişi Cemevi’ne yürüdü. ODTÜ’de ise öğrenciler ve mahalle halkı otoyol şantiyesini işgal ederek kesilen ağaçlar yerine fidan dikti.

 

[widgetkit id=310]

 

 [widgetkit id=311]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu