Güncel

Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde ‘Avrupa Birliği’nde gelişmeler, Ekonomik Kriz ve Irkçılık ‘ Konuları Tartışıldı…

Avrupa’nın sekiz alanında konfederasyonumuz ATİK tarafından yapılması düşünülen paneller serisinin ilki 07 Ekim Pazar günü Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Canlı tartışmaların yanı sıra akademik ve güncel sorunlarla birleştirilen panel ilgi ile izlendi.

Panel ATİK temsilcisi ve Araştırmacı aynı zamanda piskolog Seyhan Taşdemiroğlu’nun katılım gösterdiği panelde ilk olarak konfederasyonun kampanyasına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Kapitalizmle özdeşleşen krizlerin toplum üzerindeki olumsuz etkisi ve kriz faturasının emek cephesine kesilmek istendiğinin altı çizildi. Kapitalist emperyalist sistemin borç batağına battığı belirtilirken Almanya’nın kamu borcunun 2,3 Trilyon Euro olduğu ve bunun yanı sıra diğer ülkelerinde bundan aşağı olmadığı belirtildi. Konuşmada  uluslararası mekanizmalarla ( DB, İMF,NATO vs ) emperyal güçlerin ayakta durma çabalarına değinen konuşmada, Almanya’nın esasta sanayi ihracatına  dayandığını ama buna rağmen krizin toplum üzerindeki etkilerinin ciddi boyuta ulaştığı verilerle ortaya konuldu.

Bilgilendirme konuşmasında ayrıca 12 Milyon insanın fakirlik sınırında olduğu belirtilerek Almanya’nın son elli yılda girdiği yoksulluk oranının son on yıla bedel olduğunu bu durumun ürkütücü sonuçlar doğurabileceği ve bu yaşananlara paralele Almanya Hükümeti tarafından ırkçılığın arttırıldığı belirtildi

Seyhan Taşdemiroğlu ise Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde faşizmin dayanaklarını ve tarihi süreçte nasıl bir rol aldığını akademik olarak anlatarak, Avrupa’da göçmenlerin bu etki içinde en fazla etkilenen kesim olduğuna değindi. 2001 yılına kadar yabancılar dairesi yöneticilerinden olan kişi Hitler Faşizmi’nin Hukuk danışmanlığını yapan birinin olmasının tesadüfü olmadığını belirten Taşdemiroğlu, kendisinin birçok camide de seminerler verdiğini ve önümüzdeki günlerde de vereceğini belirterek “biz insanları inanç ve dinlerine göre değil emeğin sömürüsü çerçevesinde ele alıyoruz. Sonuçta insanların emeği sömürülüyor hangi isim altında olursa olsun örgütlenme çalışmalarımız sürecektir” dedi.

Konuşmaların ve sorulan soruların ardından toparlama bölümündede yeni mücadele aygıtlarının ortaya konulması demokrasi güçlerinin birlikteliği ve bizi bekliyen tehlike ve görevlere değinilerek yaklaşık 4 saat süren panel sonuçlandı.

ULM Mücadele Gazetesi okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu