Dünya

ULM ve Cenevre’de Turgut Kaya ile dayanışma eylemleri sürüyor

Türkiye’li devrimci Turgut Kaya ile Avrupa’nın pek çok kentinde dayanışma eylemleri sürüyor. Ulm’da yapılan seçim çalışmaların Kaya’nın durumu kitlelere taşınırken, Cenevre’de ise diplomatik görüşmeler yapılarak, siyasi partilere ve insan hakları örgütleriyle görüşülerek dayanışma içerisinde olunacağı belirtildi.

Ulm/Cenevre: Almanya’nın Ulm kentinde ve İsviçre’nin Cenevre kentinde Turgut Kaya ile dayanışma eylemleri sürüyor. Ulm’da yapılan seçim çalışmalarında Kaya’nın durumu kitlelere taşınırken, Cenevre’de ise diplomatik görüşmeler yapılarak, siyasi partilere ve insan hakları örgütleriyle görüşülerek dayanışma içerisinde olunacağı belirtildi.

 Ulm seçim çalışmalarında Turgut Kaya kitlelere taşındı

Almanya’nın Ulm kentinde, yaklaşık bir ay süren seçim çalışmaları kapsamında 5 haziran günü Ulm çarşı merkezinde açılan iki Infostandından sonra Tohum Kültür Merkezi’nde verilen kahvaltıyla sürdürüldü. Kahvaltıdan sonra söz alan HDP Seçim Platform Başkanı Barış Çaktı, Türkiye‘de süren bu erken seçimin önemini dile getirdi. HDP’nin barajı aşmasıyla egemenler kendi aralarında daha zor bir konumda olacaklarını ve bu durumu emekçiler sınıfsal çelişkileri doğru yorumlayarak kazanacaklarını vurguladı.

Konuşmasının son bölümünde Yunanistan’da tutuklanan ve Türkiye’ye büyük ihtimalle bir takasla iade edilmek istenen Turgut Kaya’nın son durumu anlatıldı. Bu iade kararın politik bir karar olduğunu ve tüm ezilenleri, devrimci, komünistleri kapsadığını vurguladı. HDK-A, SYKP, ADHK, AGIF, ATIF ve PARTİZAN’IN oluşturduğu platform aynı zaman daha geniş kitlelere ulaşabilmek için mahallelerde Flyer dağıtımını sürdüğünü ve seçim bürosu Tohum Kültür Merkezi seçimin son gününe kadar her gün açık olacağını da dinleyicilerle paylaşıldı.

Cenevre’de Turgut Kaya ile dayanışma çalışmaları devam ediyor

Yunanistan’da tutuklanan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya siyasi iltica talebinde bulunmasına karşın Türkiye’ye iade edilmek istenmiştir. Kaya’nın iadesine karşı Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından başlatılan sahiplenme çağrısına; Uluslararası İnsan Hakları kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, milletvekilleri ve birçok duyarlı insan kısa sürede yanıt verdi.

Bu sahiplenme Cenevre’de de diplomatik girişimlerle vücut buldu. Turgut Kaya’nın iadesinin durdurulması için 1 hafta içinde önemli uluslararası kurum ve kuruluşların sorumlularında randevular alınarak birebir görüşüldü ve hazırlanan İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde ki dosyalar iade edildi.

İşkenceye Karşı Dünya Örgütü – OMCT (Organisation Mondiale Contre la Torture – OMCT) Cenevre merkezine gidilerek sekretaryanın sorumlularından Yannis Gerassimidis ile görüşme yapılarak durumun hassasiyeti detaylıca anlatıldı ve dosya bırakıldı. Gün içinde OMCT dünya çapındaki tüm şubelerine merkezi talimatname göndererek Yunan Bern konsolosluğuna ve Adalet bakanlığına da iadeyi durdurmalarını içeren mektup gönderilerek Turgut Kaya’nın sahiplenileceği sözü alındı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Cenevre sorumlusu Emily Baud’a da dosya iletildi. Emily Baud ise dosyamızı Neuchatel kantonunda bulunan Amnesty International Avrupa sorumlusuna, Avrupa sorumlusu ise Zürich’de bulunan Amnesty International Ortadoğu sorumlusuna dosyayı iletti. Amnesty International bileşenlerinin sunduğumuz dosya üzerinde durum değerlendirmesi yaparak Turgut Kaya’yı sahiplenileceğine dair beyan alındı.

SolidaritéS (Dayanışma) Partisi ile görüşülerek bu partiye de dosya verildi. Parti Merkez Komitesi toplanarak dosyamıza ve taleplerimize ilişkin görüşme yaptı ve Yunanistan Bern konsolosluğuna ve Yunanistan Adalet bakanlığına iadeyi durdurmalarını içeren mektup göndereceklerini kararlaştırdı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (United Nations High Commissioner for Refugees-UNHCR) ile de görüşülerek dosya bırakıldı ve Turgut Kaya tutuklandığında Yunanistan’a siyasi iltica talebinde bulunmasına karşın Türkiye’ye iade edilme kararıyla Yunanistan’ın Turgut Kaya özgülünde Uluslararası Mülteci yasalarını çiğnendiğine dikkat çekildi. Bu görüşme ve aktarımlar karşısında BM-Mülteciler Yüksek Komiserliği sorumluları durumu inceleyeceklerine dair beyanda bulundular.

Cenevre Belediye Meclis üyelerine dosyalar gönderilip telefon görüşmeleri yapıldı. Yine Cenevre Sosyalist Partisi Genel Sekreteriyle de dosya bırakmak ve dayanışmalarını istemek için görüşme talep edildi. Önümüzdeki zaman içinde Sosyalist Parti başta olmak üzere, çeşitli kurum ve kuruluşlarla Yunanistan makamlarına mektuplar göndermeleri ve kamuoyuna açıklamalar yapılması için görüşme ve girişimler devam ettirileceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu