Güncel

Ulucanlar Katliamı’nda katledilenler anıldı

H. Merkezi: Ulucanlar Hapishanesi’nde yaşanan katliamın 16. yıldönümünde katledilen devrimciler Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi tarafından anıldı.

Ulucanlar Hapishanesi’nde şehit düşen Ümit Altıntaş‘ın Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında yapılan anmada saygı duruşunun ardından açıklama yapan Sevim Kalman, Ulucanlar katliamının üzerinden 16 yıl geçtiğini hatırlattı, hala sorumluların cezalandırılmadığını söyledi. Hapishane katliamının bir devlet geleneği olduğunu kaydeden Kalman, aynı devlet zihniyetinin bugün de OHAL’ler ile baskı ve işkenceyi arttırdığını ifade etti.

Kalman, Ulucanlar katliamının, 19 Aralık’ta birçok hapishanede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen katliamın ön hazırlığı olduğunu vurguladı ve  “Kanla yazılan tarih silinmez. Ölümsüzleşenlerimize özgür bir dünya kuracağımız sözünü veriyoruz” dedi.

Ölüm orucu gazisi Nihat Göktaş ise, tüm katliamların devletin organize katliamları olduğunu belirtti. Bu katliamları yöneten asker ve diğer yetkililerin yargılanmak yerine, terfi ettirildiğini hatırlatan Göktaş, “Devlet katliamcılara sahip çıktı” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu