Manşet

unutMADIMAKlımda!

Mersin: #DirenMersin tarafından örgütlenen forumların 2 Temmuz günkü gündemi Sivas katliamıydı.

Alevi derneklerinin de örgütleyiciliğiyle hazırlanan program, bir açıklama ile başladı. Kitle adına yapılan açıklamada “Bugün Türkiye siyasi, ekonomik ve askerî alanlarda ABD ve NATO konseptine göbekten bağlı; emperyalizmin taşeronu ve emir eri konumunda. Topluma gericiliğin, çağdışılığın, akıldışılığın deli gömleği yeniden zorla giydirilmeye çalışılıyor” dendi.

 

“Artık eskide yaşamayacağız”

Türkiye’nin Sivas’la hâlâ yüzleşmediğine ve hesaplaşmadığına yapılan vurgunun ardından “Artık, AKP’nin, eski Türkiye’nin bütün pisliklerinin; NATO taşeronluğunun, OHAL’in, JİTEM’in, faili meçhullerin, şovenizmin, Suriye’ye karşı emperyalist-dinci savaşın, güvencesiz ve sendikasız çalışmanın, dinci gericiliğin, kadın hakları düşmanlığının, cinsiyetçiliğin, kokuşmuş geçmişin bugünkü temsilcisi olduğu tescillendi. Gezi Parkı’ndan başlayarak dalga dalga tüm yurda yayılan direniş, artık milyonların bu eski Türkiye’de yaşamak istemediğini, yaşamayacağını tüm dünyaya ilan etti” sözleri eklendi.

Daha sonra deyişler, türkülerle devam eden programda katliamı anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Kitle katılımının epey kalabalık olduğu anmada yaklaşık iki bin kişi vardı.

 

Kitleye barikat

Sinevizyonun ardından Alevi Dernekleri, BDP, HDK adına yapılan açıklamalarda mücadele vurgusu yapıldı. Okunan şiirlerin, türkülerin ardından ise kitle haftalardır yürünmesine izin verilmeyen Barış Meydanı’na yürümek istedi.

Çevik Kuvvet polisleri tarafından kurulan barikat önünde polislerden yürüyüşe engel olunmaması talep edildi. Haftalardır hemen her yürüyüşe saldıran polis, bu sefer barikatı açmak zorunda kaldı.

Forum önünden başlayan yürüyüş sloganlar ve alkışlarla Barış Meydanı’nda denize karanfiller bırakıldı. Saat 23.00’a kadar süren eylem ertesi gün tekrar buluşmak üzere sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=219]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu