Dünya

UPOTUDAK, “Hıdır Gönek Yalnız Değildir”

UPOTUDAK, İsviçre ATİK faaliyetçisi Hıdır Gönek’in 6 Temmuz’da görülecek mahkemesine ilişkin bir açıklama yayımlayarak, ”Hıdır Gönek’in davasının kriminalize edilmesini, faaliyetçimizin ‘insan kaçakçılığı’ gibi bir suçlamayla yargılanmasını protesto ediyor ve Yunanistan mahkemelerinin bu tutumunu kınıyoruz. Tüm devrimci, demokratik kamuoyunu da bu davanın takipçisi olmaya, Turgut Kaya’nın iade kararına karşı çıkarken Hıdır Gönek’i de yalnız bırakmamaya çağırıyoruz” dedi.

H. Merkezi: ATİK/UPOTUDAK, İsviçre faaliyetçisi Hıdır Gönek’in 6 Temmuz da görülecek mahkemesine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Şubat ayından beri Yunanistan’da tutuklu bulunan İsviçre ATİK aktivisti Hıdır Gönek, 6 Temmuz 2018 tarihinde Gümülcine’de mahkemeye çıkartılacak.

Avrupa’da devrimci, demokratik kamuoyunun da bilgisi dahilinde olan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya, Yunanistan’a giriş yaparken TC’nin kırmızı bültenle aradığı gerekçesiyle Yunan polisi tarafından tutuklandı. Yunanistan Yüksek Mahkeme’si T.Kaya’nın Türkiye’ye iadesine karar verirken, onunla birlikte tutuklanan Hıdır Gönek’in davasını “insan kaçakçısı” yaftalamasıyla kriminalize etti.

15 Temmuz sözde darbe girişimi sonrası Yunanistan’a sığınan Türk askerlerini, TC nin tüm baskılarına rağmen iade etmeyen Yunan Devleti, bu tavrıyla devrimci, demokratlar söz konusu olduğunda nasıl bir işbirliği içinde olabildiklerini göstermiş ve Yunanistan’ın faşist Türk devleti ile olan kirli ilişkilerini gözler önüne sermiştir.

Hıdır Gönek; Türkiye’de politik düşüncelerinden dolayı takibe uğramış, sürekli tehdit, şantaj vb.yaklaşımlarla devlet güçleri tarafından rahatsız edildiği için yurtdışına çıkarak İsviçre’de iltica talebinde bulunmuştur. Yurtdışında da ATİK bünyesindeki çalışmalarıyla alıkonulduğu güne kadar demokrasi mücadelesine devam etmiştir. Yunanistan’da T. Kaya’ya yardım ettiği için tutuklanan Hıdır Gönek’e ilişkin Yunan mahkemesinin ileri sürdüğü ‘insan kaçakçılığı’ iddiası, tamamen asılsız olup, politik bir davanın kriminalize edilmesidir.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeli işçilerin demokratik örgütü ATİK olarak, İsviçre faaliyetçimiz Hıdır Gönek’in davasının kriminalize edilmesini, faaliyetçimizin ‘insan kaçakçılığı’ gibi bir suçlamayla yargılanmasını protesto ediyor ve Yunanistan mahkemelerinin bu tutumunu kınıyoruz. Tüm devrimci, demokratik kamuoyunu da bu davanın takipçisi olmaya, Turgut Kaya’nın iade kararına karşı çıkarken Hıdır Gönek’i de yalnız bırakmamaya çağırıyoruz.

Hıdır Gönek Ve Turgut Kaya Derhal Serbest Bırakılsın!

Politik Faaliyetlerimiz Kriminalize Edilemez!

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu