Güncel

Urfa 2 No’lu da 18 Mayıs anması

Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi'nde bulunan siyasi tutsaklar 18 Mayıs'ta ölümsüzleşen devrimciler için anma etkinliği düzenlediler.

Riha: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtlerin anıldığı etkinlikte ölümsüzleşenlerin ancak direniş şiarı ile yaşatılabileceği belirtildi.

Hapishanede bulunan SMF ve Partizan tutsakları ile yurtsever tutsaklar 18 Mayıs günü sabah saatlerinde sloganlarla ölümsüzleşenlerimizi andılar. Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve dörtler nezdinde ölümsüzleşen tüm devrim şehitleri için saygı duruşu ile başlayan anmada; “ Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Biji Serok Apo”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehid Namirin”, “Yaşasın devrimci dayanışma” gibi sloganlar atıldı. Partizan ve yurtsever tutsakların açıklamalarıyla devam eden anmada Partizanlar yaptıkları açıklamada, İ. Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtleri anarak “ Dillerinde birleşik devrimci mücadelemizin şiarları ile bu direnişi sürdürenler bu mücadele uğruna aynı bilinçle toprakta tohum yarınlara umut oluyorlar” dediler.

“Bu mücadelenin devamcıları olarak o ateşi harlamaya devam edeceğiz” denilen açıklama ölümsüzleşenlerimizin yaktıkları ateşin direniş ile büyütüleceği belirtilerek devam etti.

Yurtsever tutsakların ölümsüzleşenleri anarak ve onların mücadelesini her alanda sürdüreceklerini belirterek yaptıkları konuşma sonrası anma marşlarla sona erdi. Anma etkinliğinin ardından 19 Mayıs günü İ.Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler üzerine panel düzenlendi. Düzenlenen panelde Kaypakkaya’nın önderleştiği 71 sürecinden bahsedilerek TDH’de Kaypakkaya’nın yarattığı kopuşun önemine değinildi. “Kemalizm” ve “ UKKTH”ye dair değerlendirmeleri ile Kaypakakya’nın ezilenler cephesinden tavrını koyarak kopuşunu yarattığı belirtilen panelde bu kopuşun sürdürücüsü olmanın mirası büyütmek anlamına geldiği ifade edildi.

19 Mayıs günü gerçekleştirilen panelin ardından anma etkinliği sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu