Güncel

Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde hak gaspları artıyor

Urfa Hilvan’da bulunan 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde tutsak olan kadınlar artan hak gasplarını anlattı.

Urfa: Son süreçte hapishanelere dönük yoğun baskıların Hilvan 2 Nolu’daki tezahürlerini anlatan kadın tutsaklar, baskıların artarak devam ettiğini duyuruyor. 2 koğuş olan kadın siyasiler, idarenin Gülen Cemaati’nden yargılanmalarını bahane ederek ve başka yer olmadığını iddia ederek, zorla koğuş birleştirmesiyle 10 kişilik koğuşta, 29 kadın ve 3 yaşından küçük çocukla kalıyorlar.

Çocuklardan biri 11 aylık ve astım hastası. 3 aydır da revir hakları sistematik olarak engelleniyor. Her hafta bir bahane uydurularak  ya revire çıkarılmıyor ya da oldukça geç ve az kişi çıkarılıyor.

Yağmur yağdığı için sular kesiliyor

Son süreçte yoğun yağmur sebebiyle sürekli suları kesiliyor ve salgın başladı. Tutsakların fenalaştığı hapishanede gerekli müdahale yapılmadığı gibi kantin günü olmadığı gerekçesiyle hazır su da günlerce verilmedi. Geçtiğimiz ay iki kadın tutsağın dişçiye çıkarıldığı fakat doktor ve gardiyanın tahrik edici ve hakaret içerikli konuşmalarından dolayı tartışma çıkmasıyla muayene olamadan döndükleri ve bunun ardından ise kadın tutsaklara soruşturma açılarak ceza verildiği öğrenildi.

Şikayetler UYAP’a işlenmiyor

Hapishane yönetiminin verilen cezaları yasalara aykırı bir şekilde, ağırlık derecesine göre uyguladığını, ailelere tutsaklarla ilgili yalan yanlış bilgiler vererek de cezası olmayanların bu yolla görüş hakkının engellendiğini söyleyen tutsaklar, “Geçtiğimiz ay açık görüşe 1 gün kala, daha önce etkinlik cezaları olduğu gerekçesiyle spor ve sohbete çıkartmadığı tutsaklar, görüş cezaları olduğu söylendi ve görüşe çıkarılmayarak ailelere kapıda tehditler savurulduğunu aktardı. Cezalar verilirken özellikle hükümlüler seçiliyor. Geçtiğimiz aylarda çocuğundan dolayı eyleme katılmayan bir hükümlü tutsağa, eyleme katılmamasına rağmen hücre cezası verildi. Tutsaklar, aktarılan tüm bu hak gasplarıyla ilgili yaptıkları suç duyuruları ve itirazların ise gerekli yerlere ulaştırılmayarak kaybedildiğini söylüyorlar. Avukatları aracılığıyla şikayet ve itirazlarını takip eden tutsaklar hiçbir şikayet ve itirazlarının UYAP sistemine işlememiş olduğunu öğrendiler.

Sürgünler arttı

Son süreçte sürgünlerin de arttığını belirten tutsaklar, “Burada yaşadığımız hak gaspları normalleştirilmeye ve meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Fakat bu hak ihlallerinin normalleşmesine izin vermeyecek ve teşhir etmeye, karşı çıkarak direnmeye devam edeceğiz” diyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu