Güncel

Urfa tutsak olan Arin bebek ve kadın tutsaklar sudan zehirlendi

12 kişilik koğuşta 33 kişinin kalındığını ve geçtiğimiz haftada sudan kaynaklı zehirlenmeler yaşandığını aktaran tutsak aileleri, Arin bebeğin de zehirlendiğini söyledi.

H.Merkezi:  Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Hapishanesi Partizan tutsaklarının da bulunduğu kadın siyasi tutsaklar aileleri aracılığıyla 10 aylık astım hastası Arin bebeğin ilaçlarının verilmediğini aktardı.

Urfa 2 No’lu T Tipi Hapishanesi tutuklu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ömerli eski İlçe Eşbaşkanı Esma Yıldız’ın astım hastası olan 10 aylık bebeğine ilaç verilmiyor. Eşi ile görüşen Mihdi Yıldız, Arin bebeğin raporu olmasına rağmen ilaç verilmediğini kaydetti.

12 kişilik koğuşta 33 kişinin kalındığını ve geçtiğimiz haftada sudan kaynaklı zehirlenmeler yaşandığını aktaran tutsak aileleri, kızları Arin bebeğin de zehirlendiğini söyledi. Eşinin hücrenin tıka basa dolu olduğunu söylediğini aktaran Yıldız, görüş saatinin de kısaltıldığını belirtti. Zehirlenme olayı ardından tutukluların sadece revire götürüldüğünü ifade eden Yıldız, bunun dışında bir sağlık kontrolü yapılmadığını söyledi.

Eşinin hücre cezasının onaylanması ardından birkaç kere hücreye götürülmek üzere girişim olduğunu, tutsakların tepkisi üzerine götürülmediğini Mezopotamya’ya anlatan Yıldız, şöyle dedi; “Tutuklular izin vermeyince eşime ‘ya dosyana işleriz ya da sana 3 ay görüşe çıkmama cezası vereceğiz’ denilmiş. Dosyasına işler ise infazı yanacak henüz bir işlem yapılmamış” dedi.

Zehirlenme ardından Arin bebeğin durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çeken baba Yıldız, “Kızımın ilaçlarını vermiyorlar. Astım hastası olduğuna dair raporu olan kızıma haftanın iki gün cihazla verilen tedavi ilaç yok denilerek, yapılmıyor. Kızımın sağlık durumundan endişeliyim” diye belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu