Emek

Uyum/Makro işçileri Beylikdüzü’de Migros’a kepenk kapattırdı

Real direnişçileri ve Uyum/Makro direnişçilerinin Beylikdüzü 5M Migros’ta yaptıkları kasa kilitleme eyleminin ardından Migros mağazası kepenklerini kapatmak zorunda kaldı.

H.Merkezi: Direnişinin birinci yılını dolduran Real İşçileri ve Haziran ayından beri ödenmeyen hakları için direnen Uyum/Makro işçileri bu gün yine kasa kilitleme eylemleri yaptılar.

İlk olarak Marmara Park AVM’ye giden direnişçi işçiler AVM’nin içerisinde bulunan Media Markt mağazasına girerek burada sepetler dolusu alış veriş yaptılar. Aldıkları ürünlerle ödeme noktasına gelen işçiler ürünleri kasadan geçirdikten sonra paraları METRO ve MEDİA MARKT tarafından gasp edildiği için ödeme yapamayacaklarını belirterek ürünleri alamayacaklarını söylediler. Kasalarda bir araya gelen direnişçiler hep birlikte sloganlarla dışarı çıkarak Marmara Park AVM’nin önünde basın açıklaması yaptılar.

Real Direnişçileri de bir yıllık direniş süresi boyunca kışın soğukta yağmurda yazın sıcaklarda her türlü fedakarlığı yaparak direndiklerini, baskıların kendilerini yıldırmadığını ve Nakliyat-iş sendikasının öncülüğünde haklarını alıncaya kadar da mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

İşçiler Marmara Park AVM önündeki eylemden sonra yürüyerek Beylikdüzü MİGROS AVM’ye gittiler. İşçilerin MİGROS’un bulunduğu yere gelmesi ile birlikte MİGROS AVM giriş kapılarını kapatarak işçileri içeri almak istemedi. Ancak bir grup işçi 5M Migros’un içerisine girmeyi başardı. Bu arada özel güvenliklerle tartışmalarda yaşandı.

Mağazanın içerisinde alış veriş yapanlarında dışarı çıkmasına izin vermeyen özel güvenlik ile vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı. Dışarı çıkamayan vatandaşlar kapıların kapatılmasına tepki gösterdi. Mağazanın içerisine giren direnişçiler ise kasa kilitleme eylemi için sepetlerini ürünlerle doldurdular.

Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da aralarında bulunduğu grup alış veriş yaptıktan sonra kasalara geldiklerinde tüm kasiyerler işverenin talimatı ile kasaları kapattı. Bir süre mağazanın içerisinde konuşmalar yaparak eylemlerine devam eden işçiler daha sonra kendi kararları ile aldıkları ürünleri kasa önlerinde bırakarak alkışlarla, sloganlarla dışarı çıktılar.

Beylikdüzü MİGROS AVM önünde toplanan işçiler buradan yine yürüyerek aynı bölgede bulunan iki MİGROS mağazasına daha giderek eylem yaptılar. İlk gidilen MİGROS Mağazası içerisine giren bir grup direnişçi burada kasa kilitleme eylemi yaptılar. Daha sonra dışarı çıkan işçiler mağazanın önünde basın açıklaması yaptılar.

Migros Mağazanın Kepenklerini Kapattı

Buradaki eylemden sonra direnişçi işçiler yürüyerek MİGROS’un diğer mağazasına gittiler. İşçilerin geleceğini haber alan MİGROS buradaki mağazasının kepenklerini indirerek tamamen kapattı. Kapalı kepenkler önünde açıklama yapan Uyum/Makro işçileri MİGROS’un kapıları kapatarak, kepenkleri indirerek bu sorumluluktan kaçamayacağını, bu işin peşini bırakmayacaklarını ve daha etkili eylemler yapacaklarını dile getirdi. Uyum/Makro İşçileri MİGROS’un verdiği sözde durmadığını bu nedenle kısa bir süre ara verdikleri eylemlere tekrar başladıklarını ve haklarını alıncaya kadar da Real direnişçileri ile birlikte Nakliyat-İş sendikasının öncülüğünde mücadeleye ve direnişe devam edeceklerinin belirtiler.

Eylemlere aileleri ve çocukları ile katılan direnişçiler bütün eylemlerde halka çağrı yaparak Media Markt’tan, Metro’dan ve MİGROS’tan alış veriş yapmayarak kendilerine destek olmalarını istediler.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu