Güncel

Van’da depremzedeler ölüm orucunda

H.Merkezi: 23 Ekim ve 9 Kasım 2011‘de Van’da yaşanan büyük depremlerde evlerini kaybetmelerinin ardından depremzedeler ihtiyaçları karşılanmadan yerleştirildikleri konteynır evlerden zorla çıkarılmaya çalışılıyor.

Valilik 120 aile ve 400 kişinin kaldığı konteynır kentin yok etmek için her yolu deniyor. 22 gün önce elektrikleri kesilen konteynır kentin şimdi de camisi kapatıldı, güvenlik görevlisi geri çekildi.

Yaşadıkları bu zorlu koşullar yüzünden, 18 gün önce süresiz dönüşümlü açlık grevine başlayan depremzedelerden 4’ü dün eylemlerini ölüm orucuna dönüştürdü.

Ölüm orucu eylemcisi Gülten Turgut, “Bu eyleme mecbur bırakıldık” diyerek sadece yaşamak için eve ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Turgut, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Bir başka ölüm orucu eylemcisi ise Valilikten yetkililerle görüştüklerini, ancak taleplerinin karşılanmadığını ifade etti.. Valiliğin geçici çözümlerle kendilerini kandırmaya çalıştığını belirten depremzede, kalıcı çözüm istediklerini ifade etti.

Depremzedeler “Okullar 16 Eylül’de açılacak, en azından çocuklar için elektrik verilsin” diyerek en azından bu taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu