DünyaGençlikGüncel

(Video) Yunanistan’da öğrenci hareketliliği ve Karameous eğitim “reform”u

Atina'da öğrenciler polis baskılarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim “reform”larını protesto etmeye devam ediyor.

Atina: Yeni yılın ilk günlerinden beri Yunanistan devrimci, sol ve anarşist öğrenci hareketlerinin çağrısıyla binlerce üniversiteli ve liseli öğrenci; üniversite ve yurtlarda artan polis saldırılarını ve Milli Eğitim Bakanı’nın ismine ithafla Krameous eğitim “reformu” olarak da anılan Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki süreçte bir yasa olarak sunacağı  “eğitimde yapılandırma” adıyla  yapılacak köklü değişiklikleri engellemek için çeşitli kitlesel protestolar düzenlemektedirler.

Gerçekleşen eylem bölgelerini ablukaya alan ve Covid-19 bahanesiyle eylemleri yasaklayan polisin tüm saldırı ve engelleme girişimlerine rağmen öğrenciler protestolarını kararlılıkla gerçekleştirmekte ve geri adım almamaktadır.

Bu kapsam da 30 Aralık tarihinde çevik kuvvet polisi dronlarla Atina’nın Zografo bölgesinde bulunan FEPA (ΦΕΠΑ) öğrenci yurduna bir operasyon düzenledi. Öğrencilerin bir bölümünü kamulaştırıp ve kolektif bir yaşam sürdürdüğü  FEPA öğrenci yurdu anarşistlerin denetimiyle şekillenmektedir. Uyuşturucu  bahanesiyle buraya baskın düzenleyen polis; öğrenci odalarını tahrip ederek 6 kişiyi  gözaltına almıştı.

Bugün saat 12:00’da FEPA öğrenci yurdu önünde toplanan yüzlerce öğrenci yurda yapılan polis baskınını ve genel anlamda öğrenci haklarına dönük gerçekleşen saldırıları protesto etti.

Yurt önünden başlayarak Zografo bölgesinin ana caddelerinde bir yürüyüş gerçekleştiren öğrenciler; polisin saldırılarını ve yasallaştırılmaya çalışılan yeni eğitim “reform”larını teşhir etti. Yolları da trafiğe kapatan öğrenciler protestoyu yurt önüne geri gelerek sonlandırdı.

Ayrıca polisin Yunanistan’da ilk defa bir öğrenci yurduna girdiği de basında yer edindi.

Eğitimde Yapılandırma Ne demek?

Syriza hükümeti döneminde alt yapısı sağlanan ve Yeni Demokrasi hükümeti ile pratiğe dökülen bir dizi yeni yasa ve reform süreci Yunanistan’da toplumsal muhalefetin gündeminde ve kitlesel sokak eylemlilikleri ile uzun bir süredir dünya basınında da dikkat çekmektedir.

Sokak eylemliliklerinin yasaklanmasından veya polis denetimine tabi tutulmasına, mültecilere dönük yaşamı zorlaştıran, baskı yaratan yasal düzenlemelere ve üniversitelerin kapılarının polise açılmasına kadar biz dizi yasal düzenleme Yeni Demokrasi hükümeti tarafından uygulamaya geçen yasalar olarak 2020’nin Yunan ana gündemleri arasında yer aldı.

Yunan tarihinde Albaylar Cuntası’nın (1967-1974) yıkılmasında tarihsel bir değeri olan Politeknik Direnişi Yunanistan’da üniversitelerin akademik-demokratik özerk yapısının temel taşı olarak yer edinmektedir. Fakat gelinen aşamada Yeni Demokrasi Hükümeti’nin yasal düzenlemeleriyle polise kapıları aralanan üniversiteler gün geçtikçe polis denetimine tabi tutulan uygulamalara peşkeş çekilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı yeni düzenlemelerle; üniversiteler tamamıyla akademik-demokratik özerk yapıdan koparılarak; ticarileşen, iş gücü piyasasına uygun üretim endeksli bir alt yapıya bürünecek ve polisin üniversite, öğrenci üzerindeki denetimi artırılacak.

Bu da önümüzdeki süreçte daha da gündem olacak bir sorun olarak Yunanistan sokaklarını  gençlik dinamizmiyle buluşturacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu