Manşet

Wan Valisi’nden pervasız açıklamalar!

H.Merkezi: Wan’da depremzede halkın ölüm orucu sürerken, Wan Valisi Aydın Nezih Doğan’dan ilginç açıklamalar geldi.

Radikal’in “110 aile için çözüm yok mu?” haberinin ardından Radikal’i arayan Vali Doğan depremzedeler için “Kiralık ev bulup çıksınlar. Mağduriyetleri bitene kadar kira yardımına devam edeceğiz.” diyerek ölüm orucundaki halka “çözüm yolu” sundu.

 

Elektriği, suyu Vali kesmemiş ama karar doğruymuş…

Konteynır kente iki defa gittiğini belirten Doğan, elektrik ve suyun kesilme kararının kendisinden önceki Vali’nin aldığını ama bu kararın doğru olduğunu da söylemekten geri durmuyor.

1 yıl içinde hak sahibi 16 bin aileye evlerinin teslim edildiğini, devletin yeni ev yapsa dahi bekleyen 14 bin aile olduğunu ifade eden Vali, “Konteynırda kalan ailelere sıra gelmez” diyor. Şu anda 255 ailenin kaldığını ve yaptıkları araştırmada bunlardan 99’unun durumunun iyi olduğu halde konteynır kentte kalmaya devam ettiğinin altını çiziyor.

 

Çözüm: “Kiralık ev bulup çıkın. Gerisi kolay…”

Konteynır kentte mağdur diye belirledikleri 156 aile için de çözüm önerilerini sunan Vali şunları belirtiyor; ‘‘Ailelere mağduriyetiniz ne zaman biterse -1 yıl olur 2 yıl olur- ne zaman biterse o zamana kadar biz yardımcı olalım, kiranızı ödeyelim, siz de konteynir kenti terk edin dedik. ‘Mesela nasıl’ diye sordular, örnek verdim. Bir sigortalı işe girdikten sonra destek olmayı keseriz. Van’da kira bedelleri 250 ile 300 lira arasında değişiyor. Evinizi kendiniz bulun diyoruz ki 8 çocuklu bir aile ile 2 çocuklu bir aile aynı kefede olmasın, iş bulma imkânına göre istedikleri semtte tutsunlar istiyoruz. Biz sorunu çözmek istiyoruz ama onlar yanaşmıyorlar. Devlet konut yapsa konteynirde kalan bu ailelere yine sıra gelmez. Ancak direnin devlet size ev verecek diyerek insanları burada zor şartlarda yaşamaya itiyorlar. Onlar da konteynirlari boşaltmıyorlar. Bir de açlık grevini devam ettiren biri konteynirde yaşıyor ama dışarda evi var. Kiraya çıkan ailelere sağlık, eğitim gibi birçok yardımda hep yanlarında olacağız.’’

 

Sanki deprem dün olmuş gibi!

Wan’da deprem olduğunda, “kentsel dönüşüm” hayalleri ve rantlarını hatırlayarak göbek atan egemenler bugün şehre yığdıkları betonları ve yerleştirdikleri insanları söyleyerek seçim öncesi şovlarını yapıyorlar.

Üstelik bu kadar zaman geçmiş, onca zorluk çekmiş/çekmeye devam ediyor insanlar ama Vali sanki deprem dün olmuş gibi konuşuyor.

Kendi verilerine göre bile konteynır kente kalan insanların üçte ikisinin durumu iyi değilken, elektriğini ve suyunu kesme pervasızlığını gösteren devlet nasıl olacak da “ona güvenmesini söyleyip kiralık eve çıkmasını istediği” halkın süresiz (sigortalı olana kadar) kirasını ödeyecek?

Ya da tersten düşünürsek, Wan’da konteynırları halktan alıp ÖSO çetelerine, El Nusracılara tesis etmek ve Wan’daki halka da kira yardımı yapmak daha mı işinize geliyor? Tabi besledikleri çetelerin sayısı depremzedelerden daha fazla herhalde…

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu