Dünya

Yaşasın Halkların Kardeşliği Şöleni Coşkuyla Gerçekleşti!

Zürih Gençlik Kültür Evi’nin düzenlediği Halkların Kardeşliği Şöleni” 14 Ekim 2012 tarihinde Zürih’ de coşkuyla gerçekleşti.

Grup Eylül, Yeni Kadın Korosu, Hozan Qamber ve Hasan Sağlam’ın sahne aldığı gece, Zürih Gençlik ve Kültür Evi Dernek Başkanının yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Dernek yönetimi adına yapılan konuşmada; Zürih Gençlik ve Kültür Evi’nin,  din, dil, ırk ve renk farkı gözetmeksizin bütün ezilenler ve emekçilerin kardeşçe bir arada yaşaması için çalışmalar yaptığı belirtilerek, dayanışma çıtasını yükseltme çağrısı yapıldı.

Grup Eylül, türküleriyle geceye renk katarken, Geceye davet edilen göçmen kurumlardan, İsviçre Kongo Kolektifi temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında Dünya hakları evrensel bildirisine dikkat çekerek Kongo da yaşanılan insanlık sucu işlenilmeye devam ettirildiğini Mabuda diktatörlüğün kadın ve çocuk tecavüzlerine devam ettirdiğini, çocukları zorla askere aldıklarını ve asker olmak istemeyenleri de öldürdüklerini ifade ederek özgür halkların desteğine ihtiyaç vardır şeklinde konuşmasını bitirerek, Yaşasın enternasyonal dayanışma sloganı salonda yankılandı.

Ardından Yeni Kadın Korosu Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Lazca şarkılar seslendirerek Halkların Kardeşliğine vurgu yaptı

Verilen aranın ardından söz alan ATİK Temsilcisi konuşmasında, Emperyalist saldırganlığın daha` da yoğunlaştığı bir dönemden geçmekte olduğumuzu, dünya da esen Emperyalist-Kapitalist sistemin yarattığı krizin faturasını işçi ve emekçilerin sırtına vurmak istediğini ve krizle beraber daha da yoğunlaşan ırkçılığa dikkat çekerek, böylesi bir dönemde “Yaşasın Halkların Kardeşliği” adı altında yapılan gece yapılan bu saldırılara karşı önemli görev gördüğüne dikkat çekerek Farklı ülkelerden işçi ve emekçileri birbirine düşman etmek isteyen Emperyalist-Kapitalist sistemin bu planlarını,  yerli işçi sınıfı ile birlikte hareket ederek boşa çıkara biliriz.

Bu anlamda ATİK’ in başlatmış olduğu ’’Irkçı ve ayrımcı politikalara karşı ATİK saflarında örgütlen’’ şiarıyla açtığımız kampanya ve paralelinde İsviçre’de İTİF’ in de içinde yer aldığı Anti-Rassistische Platformun örgütlediği  ‘Irkçılığa karşı kampanya’ bir o kadar önemlidir diyerek bu kampanyalarda yoğunlaşmaya ve ATİK saflarında örgütlenmeye davet ederek konuşmasını sonlandırdı.

Hozan Qamber’in hoş ezgileri sonrasında, İsviçre Sosyal Adalet Hareketin yolladığı mesajın okunmasının ardından ATİK’e bağlı faaliyet yürüten İsviçre UPOTUDAK temsilcisi bir duyuru konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında Türkiye ve T.Kürdistan cezaevlerinde sürdürülen açlık grevlerine dikkat çekerek tutsakların çok acil olarak B1 vitamine ihtiyaç duyduklarını bu anlamda herkesin katkı sunmaya davet edildikten sonra,sahneye devrimci sanatçı Hasan Sağlam’ın coşkulu performansı ve ezgilerini kitleyi coşturarak gece, halaylarıyla sona erdi.

AHM-ATİK Haber Merkezi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu