Güncel

Yanan,ortak geleceğimizdir!

 

Ankara: TC devleti son dönemde ormanlar üzerinde yağma ve talan saldırılarını artırmış, son olarak da turizmi teşvik ve maden yasalarını meclisten geçirmiş ve ardından 2-B olarak da bilinen ormanlık alanlarının yok edilmesinin önünü açmıştır.

Yasalarla yok edilmeye çalışılan doğa, Dersim’de de askeri operasyonlarla katlediliyor. Faşist TC,çıkardıkları orman yangınlarıyla ve kurdukları barajlarla Dersim’in doğasını katletmeye devam etmektedir. Dersim’de gerillanın yaşam alanı olan ormanlar bitirilmeye çalışılırken yangınların söndürülmesi için hiçbir müdahalede olmadığı gibi, yangınlar bölge halkı tarafından söndürülmeye çalışılıyor.

Bütün bu yaşananları protesto etmek için Ankara Dersimliler Derneği, 3 Eylül’de Güvenpark’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Partizan’ın da destek verdiği basın açıklamasında “Ülkemizin doğusundan batısına tüm doğal varlıklarımız hepimizin doğal değerleridir. Orman yangınlarının bitirilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünü derhal müdahale  etmeye çağırıyoruz” denildi. Ayrıca basın açıklamasında “Yangına sebep olanlar ve yangınlara müdahale etmeyen resmi kurumlar hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması talep edilerek tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu