GüncelManşet

Yasak kalktı ama İdil’de abluka sürüyor: Devlet suya, yemeğe el koyuyor!

H. Merkezi: “İş makinelerimizin hepsine el koydular, asli görevlerimizin hiçbirini yapamıyoruz. Halk susuz, elden su dağıtıyoruz, onu da engelliyorlar. Sulara el koyuyorlar. Gelen yardımların hepsine bir bahaneyle el koyup arabaları bağlıyorlar.” Belediye eşbaşkanlarının durumu bu şekilde özetlediği İdil’de yasak sonlanmış olmasına rağmen devlet ablukası sürüyor.

İdil’de bulunan HDK’den Macide Şimşek’in bölgeden aktardıklarına göre İdil’e giriş-çıkışlar hala devlet kontrolünde ve bu “kontrol” ve “olağanüstü hal” hala tüm bölgede yasağın kalkmasına rağmen varlığını sürdürüyor. T. Kürdistanı’nın “Türk’e ait olduğunu kanıtlama” derdine düşen ve bunun için katliamlar dışında “ezen ulus şımarıklığının” kompleksiyle duvarlara yazılama yapan devlet, diğer bir yöntemi olan panzerlerine mehter marşları çalıp sokak sokak dolaştırarak psikolojik üstünlük sağlamaya çalışıyor.

 

“Kamyonun arkasında yazı var, geçemez!”

Yasak sırasında devlet tarafından yıkılan belediye binasının yerine kültür merkezini belediye binası olarak kullanılıyor ve bu bina sürekli  panzerler tarafından gözetim altında. Belediye eşbaşkanları ise İdil’e dair şunları anlatıyorlar: “İş makinelerimizin hepsine el koydular, asli görevlerimizin hiçbirini yapamıyoruz. Halk susuz, elden su dağıtıyoruz, onu da engelliyorlar. Sulara el koyuyorlar. Gelen yardımların hepsine bir bahaneyle el koyup arabaları bağlıyorlar.

Şimşek kendisinin şahit olduğu kimi olayları da aktarırken şunları ifade etti: “Büyük yardım kamyonu geldi, girişte durdurmuşlar. Avukat ve vekilin gitmesine rağmen kamyonun girişine izin vermediler. Bahaneleri kamyonun arkasında yazı varmış, kamyon boyalıymış, yasakmış. Kaymakam vekilin ve belediye eşbaşkanlarının telefonuna çıkmıyormuş, dünden bu yana telefonunu tümden kapatmış. Savcı ‘ben bir şey yapamam’ diyor. Velhasıl kamyonu geldiği yere geri gönderdiler.

 

“Dağıttığımız yemeklerin gelişini de engelliyorlar”

Mahallelerde evlerin tümünün yıkıldığı ve kiminin yakıldığı gözlemlenirken bazı hazırlıklarla evlerine dönen halkın barınma ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor. Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından temin edilen 50 çadırın bahçelere kurulacağı ve evi olmayanlar için hazırlanacağı belirtiliyor.

Şimşek, bölgeye dönenler için sıcak yemek dağıtımı yapmaya başladıklarını ama bu yemeklerin de engellendiğini öğrendiklerini belirtiyor. Bölgedeki ihtiyaçlar için ise şunları aktarıyor Şimşek: “İdil’de yıkım ve yakım çok fazla… Halkın hiçbir eşyası dahi kalmamış. Rojava Derneği’nden arkadaşların ve belediye eşbaşkanlarının isteği ‘buraya bir dayanışma yapmak istiyorlarsa, en acil kuru gıda ve hijyen malzemesidir’ diyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu