GüncelManşet

YDG: “Abluka ve Yıkımlara Karşı Dayanışmayı İnşa Ediyoruz”

H.Merkezi: Yeni Demokrat Gençlik (YDG) yaptığı bir açıklama ile yaz sürecinde evleri, mahalleleri yıkılan ve hala abluka altında tutulan Kürt halkıyla dayanışma içinde olacaklarını dile getirdi.

YDG, “Abluka ve Yıkımlara Karşı Dayanışmayı İnşa Ediyoruz” şiarıyla yaz süreci boyunca T. Kürdistanı’nda devletin yakıp yıktığı evlerin yeniden inşasında Kürt halkının yanında olacağını ifade etti.  YDG tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Teslim alınmak isteyenler alanları birer direniş mevziisine çevirdi”

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden istediğini alamayan AKP, bu süreçten itibaren Kürt ulusuna karşı bir diz çöktürme planı devreye koyarak T. Kürdistanı’nda Kürt hareketinin özyönetim ilan ettiği bölgelere hendek ve barikat bahaneleriyle saldırmış, ilçe merkezlerini ve mahallelerini ablukaya almıştır.

Bu faşist ablukalarda gerçekleştirilen saldırılar sonucunda Kürt halkı katledilerek, yaşam alanları yok edilerek teslim alınmak istenmiştir. Ancak Kürt halkı yüzyıllardır yaşadığı toprakları terk etmeyerek faşist T.C devletine karşı bulunduğu alanları birer direniş mevziisine çevirmiştir.

100 günlere varan destansı direniş

Ana-babaları 90’lı yıllarda beyaz Toroslar ile kaçırılıp katledilenlerin çocukları bugün Sur, Cizre, Silvan, Nusaybin, Gever’de AK Toroslara karşı canlarını ortaya koyarak öz yönetim ilan ettikleri bölgeleri 100 günlere varan destansı direnişler ile savunmuştur.

Direnişin böylesine büyük olduğunu gören devlet ise bu bölgelere tankıyla, topuyla, JÖH-PÖH adı altındaki tüm faşist çeteleriyle saldırmıştır. Saldırıların yaşandığı tüm bölgelerde katliamlarının yanı sıra halkın tüm yerleşim yerleri de büyük bir yıkıma uğramış ve T. Kürdistanında halk zorla göç ettirilmeye çalışılmıştır.

Devlerin tüm engellemelerine rağmen ezilenlerin dayanışmayı yükseltmesi için

Sokağa çıkma yasağının kaldırılmış olmasına rağmen bugün hala Cizre’ye girişler engellenmektedir. Bölgeye gönderilen erzak, ilaç, kıyafet gibi yardım malzemelerine devlet tarafından el konuluyor.

Kürt halkı ile dayanışmak için toplanan oluşturulan banka hesaplarına yine devlet tarafından el konuluyor. Bu tarz uygulamalarla devlet, ezilenlerin birbiriyle dayanışmasını engelleyerek onların birbiri ile yakınlaşmasına mani olmak istiyor. Öte yandan bölgede yapılacak her türlü yardım ve inşayı ise kendi tarafından yapılmasını ezilenlere dayatarak bölge halkını kendine muhtaç bırakmak istiyor.

Halkın kendi seçmiş olduğu belediyelere kayyum atayarak hem halkın iradesi engellenmiş oluyor; hem de belediyelerden halka doğru ulaşacak yardımları keserek katlettiği halkı kendine daha çok muhtaç bırakmak istiyor.

Bugün devrimci görevimiz Kürt halkının yalnızlaştırılmaya çalışıldığı bu süreçte dayanışmayı büyüterek devletin tüm engellemelerine rağmen ezilenlerin dayanışmasını yükseltmektir.

“Yaraları bölge halkıyla beraber sarmak için gidiyoruz”

Açıklamanın devamında YDG, neden bölgeye gittiklerini ise şu şekilde açıkladı: “Abluka ve Yasaklar Değil, Direniş Kazanacak” şiarı ile yürüttüğümüz kampanyamızın somut sonucu olarak;  ‘Yıkımlara Karşı Dayanışmayı İnşa Ediyoruz’ şiarı ile özyönetim direnişlerinin geliştiği ve devlet tarafından yakılan yıkılan ilçelere gidiyoruz. Bu bölgelerde halk yalnızlaştırmaya, devletin kendine muhtaç etme politikalarına, hala devam eden abluka ve yasaklara rağmen yaşamını yeniden inşa ediyor/etmeye çalışıyor.

Özyönetim ilan edilen alanlarda gelişen direnişi hazmedemeyen devlet bunun intikamını bölge halkından almak istiyor.

Direnişin büyüdüğü ilçelerde halkın umudunu kırmaya çalışıyor. YDG olarak yaralarını sarmaya çalışan Kürt halkının mücadelesine bir nebzede olsa katkı sunmak için bölgeye gidiyoruz.

Açıklamada son olarak “Ezilenlerin T.C devletine muhtaç olmadığını; Kürt halkının ihtiyaç duyduğu her şeyin tüm ezilenlerin ortak mücadelesi ve dayanışması ile inşa edileceğini göstermek, bir tuğlada biz örmek için yıkılan mahallelerde olacağız.

Devletin katliamlarına, yıkımlarına ve yalnızlaştırma politikalarına karşı dayanışmayı inşa etmek için T. Kürdistanı’nda olacağız!” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu