GüncelManşet

YDK “Bize dair ne varsa yok etmeye çalışıyorlar ancak teslim olmayacağız!”

H. Merkezi: HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine dönük gözaltı ve tutuklama terörünü protesto eden YDK, yaptığı açıklamada “Bizler Yeni Demokrat Kadın olarak, HDP’li kadın vekillerin yanındayız! İrademizin arkasındayız!” dedi.

Yeni Demokrat Kadın tarafından yapılan yazılı açıklamada HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da içinde olduğu vekillerin evine gece yarısı operasyon yapan TC devletinin kapıları kırarak gerçekleştirdiği gözaltıların başta Figen Yüksekdağ, Leyla Birlik ve Sebahat Tuncel ile diğer vekillerin direnişi ile yanıtlandığı vurgulandı.

 

“Saldırılar irademize yöneliktir! İrademizin arkasındayız!”

HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınması ve tutuklanması bizler için kadınların iradesine yapılan bir saldırıdır” diyen YDK, 7 Haziran genel seçiminde bir kadın partisi olma iddiasıyla yola çıkan, vekillerinin büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve eş başkanlık uygulaması ile kadınların yaşamın her alanında “özne” olması perspektifiyle hareket eden HDP’ye yönelik bu saldırılarla kadınların susturulmaya; gözaltı ve tutuklamalarla kadınların politikanın “merkezinde” olmasının önüne geçilmeye çalışıldığına vurgu yapıldı.

JİNHA’nın kapatılmasının, DBP’li kadın belediye başkanların yerine kayyum atanmasının, kayyumlarında kadın merkezlerini kapatmasının ve Gültan Kışanak’ın tutuklanmasının bir süreç şeklinde ilerletildiğinin altını çize YDK, kadın vekillerin tutuklanmasının bu saldırıların bir devamı olduğunu belirtti ve “15 Temmuz darbe girişimi ve hemen ardından ilan edilen OHAL ile erkekliğini tekrar ve yeniden üreten erkek devlet, bugünkü saldırıları ile kadınların iradesine saldırıyor; kadına dair ne varsa yok etmeye çalışıyor” dedi.

“Kurumların kapatılmasına, kayyumlarla irademizin hiçe sayılmasına, vekillere yönelik gözaltı ve tutuklamalara karşı, kadın dayanışmasını sürdüreceğiz” diyen YDK, açıklamasını “Evde, sokakta, okulda, politikada, yaşamın her alanında vardık, var olmaya devam edeceğiz! İrademizin arkasındayız” sözleri ile sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu