Manşet

Yoğurtçu Parkı’nda forumlar

Kartal: Günlerce barikatlarda süren Gezi Direnişi 1 haftadan fazladır forumlar şeklinde devam ediyor.

İstanbul ve diğer pek çok ilde süren Gezi Forumları’nda halk Gezi’de yaşanan polis şiddetinden güncel pek çok konu hakkında oldukça güzel tartışmalar yürütüyor.

İstanbul’un birçok parkında yapılan forumlardan bir tanesi de Kadıköy Yoğurtçu Parkında dün (26 Haziran) saat 21.00’de yapıldı.

Gezi’deki dayanışma ruhuyla Yoğurtçu’da yapılan forumda iki konu gündemdeydi, biri sokak eylemlerinin devam etmesi diğeri forumların organize edilmesi için kurulacak komisyonlar.

Yüzlerce kişi kurulan kürsüde düşüncelerini özgürce ifade ederek tartışma konuları açıyor. Etkinlik alanında kurulan sahnenin yanı sıra parkta Ankara’da polis kurşunu ile yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün resimleri, polisin şiddeti Gezi’de çekilen biber gazı, tazikli su vb gösteren resimler ile teşhir edilirken, parkı sloganlarla oldukça renklenmiş. “genç çapulcular forumlarda buluşuyor” “ben Ethem Sarısülük üzerimde silah yoktu polis beni başımda vurarak öldürdü. Katilimi serbest bıraktılar. Katilim polis Ahmet şahbaz’dır”, “Ethem Sarısülük ölümsüzdür” vb dövizlerin yanı sıra çocuklar için atölyeler ve bu atölyelerde çocuklarla ilgilenen pedagoglar bulunmakta. Çocuklar resimler yaparken bir taraftan da kendi yaptıkları “Tayyip istifa” vb yazılı dövizleriyle ailelerinin tepkilerini ortak oluyor. Kurulan ücretsiz yemek stantlarıyla, dayanışma masaları, oluşturulan kütüphanenin yanı sıra diğer taraftan gençler söz alarak pek çok konuda fikirlerini söylüyor.

Güncel pek çok konu tartışıldı

Gündemlerden biri olan sokak eylemlerinin devam etmesi konusunda söz alan birçok konuşmacı sokak eylemlerine devam edilmesi konusunda hem fikirken nerden ve nasıl olması gerektiği konusunda çok çeşitli zengin fikirler ortaya atıldı. Bir konuşmacı yapılan yürüyüşlerin Kadıköy için Haydarpaşa’ya olmasını savunarak devletin “Kentsel Dönüşüm” adıyla başlayan proje içinde olan Gezi’de başlayan direniş, şimdi Haydarpaşa’yı da sahiplenmeyi gerektirdiğini dile getirdi.

Yine birçok konuşmacı 30 Haziran’da yapılan “Onur Yürüyüşüne” katılmak gerektiğini söyleyerek kitleye katılım çağrısı yaptı. Bir konuşmacı tüm herkesi homofobik sloganlar konusunda duyarlı davranması ve bundan sonra bu tarz sloganları atmaması gerektiğinin altını çizerek eşcinsel ve kadınları taciz eden küfürler konusunda oldukça önemli bir noktaya parmak basmış oldu.

Değinilen onlar konudan bazı başlık seçersek Gezi’de yaşananlar ve şimdi neler yapılabilir, Haydarpaşa, Alevi sorunları, Reyhanlı ve Roboski katliamları ve yapılacak seçimler.

Taksim’de yaşanan polis vahşetine değinen bir konuşmacının “Gezi’de yaşanalar salt başbakan ve AKP üzerinden düşünmemek gerekiyor. Daha önce yapılan yüzlerce katliamların hepsini iktidara sırtını dayayan devlet geleneğinin bir sonucudur. Bizler daha önce dayanışma içinde olmadığımız için korkak davrandık ve Reyhanlı’da yaşanan, Roboski’de yaşan katliamlara sustuk, sessiz kaldık. Şimdi hepsinin hesabını sormamız gerekiyor” sözleri forumların ne kadar politik olduğunu ve forumları takip edilmesinin ne kadar gerekli olduğu gerçeğini açıklamaktadır. Süreci iyi değerlendirmek gerektiğini söyleyen gençlerden biri ise Taksim’i polis ablukasına alınmasına karşın diğer tüm sokak ve parkların eylem alanlarına çevirmeyi tartışmaya açtı.

Onlarca kişi pek ve değerli Türkiye’nin güncel siyaseti hakkında tartışmalar açtı. İkinci gündem olan komisyonlar içinse somut adımlar atılarak hemen mahalle komisyonları kurularak halkın mahallelerden parklardaki forumlara katılması için görev alınmış. Yine seçim komisyonu önerileri yapan bazı konuşmacılar önümüzdeki seçimler için kendi adayları desteklemeleri, oy kullanıp kullanmamama, siyasi partiler hakkında araştırmalar yapma gibi başlıklarda tartışılarak öneriler sunuldu.

Her konuşmacı diğer bir konuşmacının konuşmasında katılmadığı ya da katılmadığı noktaya değinirken esasta konular başlık başlık ilerlemediği için bazen karışık ilerleyebiliryor. Ancak oldukça politik ve verimli tartışmalar, farklı siyasi görüşten insanlar devletin o kargaşa ve kaos dolu meclislerindeki gibi yürütülmeyerek gayet olgun ve saygı çerçevesinde yürütülüyor.

Bir çurcuna ortamı olmasın diye genç çapulcular alkışlamak yerine ellerini hava kaldırarak, yine katılmadıklarını, konuşmacını hızlanması istediklerinde elleriyle yaptıkları işaretlerle anlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu