GüncelManşet

Yüksekdağ ve Demirtaş için karar bekleniyor: “Ne hapisten ne ölümden korkumuz var”

H. Merkezi: Mahkemede karar bekleyen gözaltındaki HDP Eşgenel Başkanlarından Yüksekdağ, mahkemede “Bu operasyon siyasi yok etme operasyonudur. Barış ve özgürlük mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Ne hapisten ne ölümden korkumuz var” derken, Demirtaş da hakime “Hiçbir sorunuza cevap vermeyeceğim. Sizden bir talebim de yok” şeklinde yanıt verdi.

Dün gece başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan HDP Eşgenel Başkanları için çıkarıldıkları mahkemede karar bekleniyor. Bu sırada basına yansıyan bilgilere göre Figen Yüksekdağ mahkemede yargılanmasının ve gözaltı biçiminin hukuksuzlukla dolu, hukuk kriterlerinin işlediğini söyledi ve “Partimize defalarca saldırılar, katliamlar yapıldı. Bu operasyon siyasi yok etme operasyonudur. Barış ve özgürlük mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Bize oy vermiş insanlara borçluyuz. Geri çekilme gibi bir hakkı kendimizde görmüyoruz. İçte savaş dışta savaş politikasına direnmek görevimiz” dedi.

Bizim halkımıza ve tarihe karşı alnımız açıktır. Ne hapisten ne ölümden korkumuz var. Kendimizden yana sakınacağımız hiç bir şey yok. Darbe koşullarını yaratanlar özeleştiri bile vermezken, bizden ifade vermemiz beklenemez” diyen Yüksekdağ, daha mahkemeye gitmeden tutuklanacaklarının kendilerine açıklandığını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kararı mahkemelerin verdiğine inanmıyoruz. Bu kadar seçmen bize şiddet ortamı için değil, tersine Barış sevdamız için oy verdi, ne yaptıysak barış için yaptık.

 

Demirtaş’tan hakime “Sorularınıza cevap vermeyeceğim”

Dün gece Amed’de gözaltına alınan Demirtaş, OHAL’in gözaltı uygulamasının aksine Emniyet’te tutulmayarak hızla adliyeye sevk edildi. Demirtaş daha sonra tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkartıldı. Burada Demirtaş’ın hakime “Hiçbir sorunuza cevap vermeyeceğim. Sizden bir talebim de yok” şeklinde yanıt verdiğini avukatı Mehmet Emin Aktar duyurdu.

Diğer yandan adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakılan Ziya Pir, gözaltından çıkışında Duvar’a yaptığı açıklamada içeride Demirtaş’la görüştüğünü belirterek, “Kendisi ile parti çalışmalarının bundan sonra nasıl devam edeceğini konuştuk. Halkımıza selam söyledi” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu