Manşet

Yumruğu, göğsü ve başıyla Ne güzeldir ayakta dimdik insan

Suzan Zengin Ölümsüzdür!

Ölüm bir kez çalar kapıları

Doğumdan önce,

Ölümden sonrası yalan

Yumruğu, göğsü ve başıyla

Ne güzeldir ayakta dimdik insan.

Lilith ile Ademi yaratır topraktan. İkisi de mutlu yaşasın diye cennete yerleştirir Tanrı. Ama huzur bulamazlar. Sürekli sorunlarla karşılaşırlar. Elbette ki günümüz ilişkilerinden farklı değil Adem ile Lilith’in sorunları. Adem her şeyden söz sahibi olmak ister ancak Lilith buna karşı çıkar. Her şeyde kendi sözünün geçmesini ister. Adem kadının erkeğin kaburgasından oluştuğunu söyler. Ancak Llilith buna karşı gelir. İkisinin de topraktan geldiğini söyler ve Adem’e isyan eder. Burda Lilith tanrıyla dalga geçerek isyan eder.

O günden sonra tanrı Lilith’i cehenneme gönderir. Daha sonra cennette yalnız kalan Adem pişman olur… Dua eder tanrıya Lilith’i geri ister. Ama Lilith geri gelmez. Lilith bu davranışıyla ilk isyan eden kadındır erkek zihniyetine. Ve o günden sonra direnen her kadın birer Lilith’tir. Yaşadığı coğrafyaya ve zamana göre Suzan Zengin’de bir Lilith gibi sistemin çürümüş diktatörlüğüne, erkek egemenliğine karşı mücadele veren bir kadındır. Çünkü biz onda kararlılığı görüyoruz, mücadeleyi, direnmeyi ve asiliği görüyoruz.

Baş kaldırıyor sömürüye; bir kadın olarak kabullenmiyor, Adem zihniyetinin yaptıklarına, sürekli kadınları ezen, tecavüz eden, kendisini üstün gören zihniyetlere Adem boş durur mu? Karar verir Lilithi cezaevinde çürütmeye… Lilith her şeye rağmen direnir iç ve dış düşman olan; hastalıklara, sisteme, doğaya… Bir gün çıkacağını biliyor bu yüzden; sımsıkı sarılıyor hayata. 2 yıllık tutsaklıktan sonra kalbi hayli yıpratılmıştı Lilithin. Ve 4 ay sonra gözlerini yumar yaşama. Sanmasınlar ki Suzan Zengin’in öldü. Çünkü yeni dimdik, kararlı ve mücadeleci Lilithler doğuyor, yeni Suzanlar yeşeriyor.

Toprağa yerleştirildi bir kere o tohum. O tohum ki boy verdi filizlendi. Şimdi her kadın bir Lilith bir Suzan’dır. 4 ay sonra hastane hastane gezen Suzan yoldaş ölümsüzlüğe gidişin 2. yılında bizlerde onu yalnız bırakmadık yoldaşları ve dostları olarak. Mezar başında konuşan eşi Bekir Zengin, Suzan yoldaşın hayata olan bağlılığını mücadeleye olan kararlılığını konuştu. Onu eylem çadırlarında, işçi direnişlerinde, kadın yürüyüşlerinde hep önde görüyoruz. Ne kadar asi ve direngen olduğundan bahsetti. Tüm yoldaşları ve dostları konuşma yaptıktan sonra 1 dakikalık devrim şehitleri için saygı duruşuna geçildi ve ardından Suzan Zengin Ölümsüzdür! sloganlarıyla anma bitirildi.

Kartal’dan bir ÖG okuru

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu