Dünya

Yunan faşistlerinin saldırıları “Turgut Kaya’ya Özgürlük” kampanyasını engelleyemeyecek!

Turgut Kaya’nın 30 Mayıs’ta Yunanistan Yüksek Mahkemesi tarafından Türkiye’ye iade kararı verilmesinin ardından kurulan “Turgut Kaya’ya Özgürlük Platformu”, kamuoyu oluşturma çalışmalarına devam ederken bugün (24 Haziran) akşam saatlerinde Sintagma Meydanı’nda bir grup Yunan faşistinin saldırısına uğradı.

Atina: Sintagma Meydanı’nda “Turgut Kaya’ya Özgürlük Platformu”nun direniş eylemine yönelik faşist saldırı gerçekleşti.

İlk olarak üç beş kişilik bir grup, stantta asılı olan Partizan flamasını almaya çalışarak flamayı korumaya çalışanlara saldırdı. Yaşanan arbede sırasında polis sadece seyretmekle yetinirken daha sonra faşist gruba müdahale ederek alandan uzaklaştırdı. Aynı kişiler 15 dakika sonra tekrar gelerek stantta bulunanları taciz ederken, polis yine grubu alandan çıkarmakla yetindi. Ardından ise 50-60 kişilik siyahlar giyinmiş ve siyah şapka takan faşist grup ellerinde sopalar ve yüzleri kapalı bir şekilde alana geldi. Polis, Platform üyelerinin önüne geçerek grubun standı dağıtmasını izlemekle yetindi ve faşistlere herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Saldırının ardından Platform üyeleri dağıtılan standı toplarken, çevrede bulunan Yunanlılar da yardım ederek faşist saldırıyı ve polisin tavrını kınadılar.

İlk saldırı planlı görünmemekle birlikte, ardından gelen saldırının planlı olduğu ve polis tarafından buna karşı önlem alınmadığı açıktır. Bu faşist saldırıya karşı Platform üyeleri yarın da Sintagma’da stant açacaklarını, bu saldırıların kendilerini yıldıramayacağını söyleyerek, hem Turgut Kaya’ya özgürlük kampanyasına hem de faşist saldırılara karşı destek çağrısında bulundu.

Ayrıca, bu saldırının da, bundan sonra geliştirilebilecek saldırıların da Turgut Kaya’nın serbest bırakılması çağrılarına kör-sağır-dilsiz tavrını değiştirmeyen Syriza-Anel hükümeti olduğuna vurgu yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu