Emek

İZBAN emekçileri grev yolunda!

İzmir: İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Banliyo İşletmeciliği A.Ş. (İZBAN) ile Demiryol-İş Sendikası arasında 6 Haziran 2016 tarihinden bu yana yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Arabuluculuk sürecinde de anlaşma olmaması sebebiyle Demiryol-İş Sendikası grev kararı aldı. Greve çıkış tarihi 8 Kasım olarak belirlenirken o tarihe kadar bir değişiklik olmaması halinde İZBAN’da çalışan makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları, bakımcılar greve çıkacak. İZBAN yetkilileri ise, henüz kararın kesinleşmediği ve görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

 

Metro çalışanlarından yüzde 33 daha az alıyorlar

Aralarında makinist, teknisyen, operatör, muhasebeci, gişe memurlarının da bulunduğu 340 emekçiyi ilgilendiren TİS’e ilişkin Demiryol-İş Sendikası yaptığı açıklamada, İzmir Metro A.Ş çalışanlarından ortalama yüzde 33 daha düşük ücret aldıklarını ve sözleşme taslağındaki tekliflerini daha aşağıya çekmelerine rağmen belediye ve şirketin mevcut ücret hiyerarşisini bozan zam teklifinde ısrarcı davrandığını belirtti..

Sendika, 2010 yılında işe giren ve bugün bin 904 TL alan makiniste 2 bin 375 TL; bin 666 TL alan gişe memuruna bin 986 TL; bin 958 TL alan teknikere 2 bin 418 TL; bin 678 TL alan operatöre 2 bin 172 TL talep ettiklerini kaydetti.

Grevden başka çaresi kalmayan İZBAN işçilerine, yoksulluk sınırının altındaki ücretlerine yalnızca enflasyon oranında zam teklifi yapılması görüşmeleri kilitliyor.

Belediye ve şirketin uzlaşmaz tavrı görüşmelerin önünü kapayan bir rol oynarken İZBAN işçileri bir açıklama yaparak, insanca yaşamak için makul olan bu taleplerin karşılanmaması halinde alınan grev kararının 8 Kasım 2016 Salı günü sabah saat 05.00 itibariyle uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

Sabah 05.00’te mesaiye başlayarak günde ortalama 300.000 kişiye ulaşım hizmeti sunan işçiler, “İnsanca yaşamak adına başka çaremiz kalmaması nedeniyle yaptığımız mücadelemizde siz değerli İzmir halkından destek bekliyoruz” diyerek de destek çağrısında bulundu.

 

Belediyenin korkusu halkın mağduriyetinden çok kaybedilen para olacak!

TC tarihinin en uzun şehir içi raylı toplu ulaşım araçı olarak lanse edilerek 30 Ağustos 2010’da hizmete giren İZBAN’a günde ortalama 300.000 kişi biniyor. Aliağa ile Torbalı ilçeleri arasındaki 110 kilometrelik hat üzerinde sefer yapan İZBAN’da özellikle sabah ve akşam saatleri yoğunluk yaşanıyor.

Çalışan insanların yoğun olarak kullandığı bu ulaşım aracının 1 günlük bile greve gitmesi şehirde büyük bir krize yol açacaktır. Bunu göze alamayacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bununla birlikte maddi olarak büyük bir kayba uğrayacak. Zaten halkın mağduriyetinden çok bu maddi kaybın onları endişelendirdiğini söyleyebiliriz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu