Güncel

İzmir’de 1 Eylül mitingi

İzmir: 1 Eylül Dünya Barış Günü Gündoğdu Meydan’ında yapılan bir mitingle kutlandı. Kürt halkına yönelik baskıların, Suriye’ye yönelik emperyalist müdahalenin protesto edildiği mitingi HDK örgütlerken, TümTis, ABF İzmir bileşenleri, Müzisyenler derneği, M. Birliği, BDSP, ESP ve bir çok devrimci-ilerici örgütlenme miting’de yerini aldı. Bizler de, Partizan olarak, flamalarımızla HDK kortejinde yerimizi aldık.

Saat 15.30’da Cumhuriyet Meydanından başlayan yürüyüşe yaklaşık 2000 kişi katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından HDK adına bir metin okunurken; ardından da,  Sırrı Sakık bir konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmada, Barışın şartının Öcalan’ın özgürlüğü olduğunu belirten Sakık, Roboski, Antep ve sürgü’deki saldırılara da değindi. Şemzinan’daki sürece de değinen Sakık; Devlet Bahçeli‘nin “Biz ülkücüler olarak bu terörü bitirmek için Kandil’e gitmeye hazırızsözlerine de atıfta bulunan Sakık, “Kandil’e giden yol, önce Şemdinli’den, Cudi’den Gabar’dan geçer” dedi.

Yapılan konuşmalarda; İmralı’ya ve Tüm zindanlara selam gönderilirken; Colamerg’de, Şemzinan’da direnen halkın burada olduğu belirtildi.

Miting, sanatçı ferhat Tunç’un konseriyle sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu