Güncel

İzmir’de 14 Gezi Tutsağı serbest bırakıldı

İzmir: Gezi Direnişine katıldıkları için 1.dalga adı altında yapılan operasyonla tutuklanan 13 direnişçi dün (3 Aralık) serbest bırakıldı. Gezi Direnişine katıldıkları için tutuklanan toplam 51 direnişçiden tutsaklığı devam eden 28 kişiden içlerinde Özgür Gelecek muhabiri izzet Uysal, YDG ve Özgür Gelecek okurlarının bulunduğu 13 kişi daha serbest bırakıldı.

Sabah saatlerinde Bayraklı Adliyesi’nde başlayan duruşma öncesi Gezi Tutsak aileleri’nin da katıldığı İzmir Dayanışması bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Gezi tutsakları onurumudur” şeklinde sloganlar haykıran kitle adliyenin C kapısı önünde basın açıklamasını okudu.

Yapılan açıklamada, devletin tüm baskı mekanizmalarına karşı baş kaldıran her kesi hedef alarak, terörist ilan etmeye çalıştığı dile getirildi. “İzmir’de de aylardır süren ve dostlarımızın 5 ayı aşlındır hapishanelerde tutulmasına yol açan Gezi duruşmaları devam ediyor. Bu duruşmalardan 20 ve 26 Kasım Gezi duruşmalarından tahliye çıkmamıştır. Kendi içinde dahi tutarsız olan düzenin yargısı, bizlere bir kez daha, milyonlarca işçi ve emekçinin, ezilen, sömürülen halkların kurtuluşu için mücadele etmekten başka şansı olmadığını göstermiştir” şeklinde devam eden açıklamada, hazırlanan iddianamelerde İbrahim Kaypakakaya, Geniz Gezmiş anmaları “Terör eylemi” olarak gösterilirken Gezi direnişinde polisin şiddeti sonucu şehir düşen 6 direnişçiden hiç bahsedilmediği vurgulandı.

“Gezi’yi sahiplenmeye devam edeceğiz”

Açıklama, “İzmir Dayanışması olarak tutsak edilen Gezi Direnişçilerinin yanında olduk ve onların mücadelesini sahiplenmeye devam edeceğiz. Yoldaşlarımızın, arkadaşlarımızın ve dostlarımızın mücadelelerine sahip çıkarak ve onları önceden kurgulanmış bir piyesin sergilendiği mahkemelerde yalnız bırakmayacağız” şeklindeki sözlerle mücadele vurgusu yapıldı.

Basın açıklamasının ardından kitle davayı izlemek için mahkeme salonuna girdi. Mahkeme başlarken HDP Eşbaşkanı milletvekili Sebahat Tuncel de duruşmada hazır bulundu.

İlk mahkemesi görülen kaldıraç Okuru Akgün Irgat tahliye edilirken, ardından yine Demokratik haklar Federasyonu’dan 5 direnişçi ve en sonunda mahkemesi görülen Özgür Gelecek muhabiri, Özgür Gelecek ve YDG okurlarının tahliye kararı kitlede büyük bir coşku yarattı.

Kitlenin adliye içinde “Almaya geldik dostlar” parçasını seslendirmesinin yanı sıra “bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala” vb sloganlar atarken ayrıca devletin gözaltında kadına yönelik cinsel şiddetini “Gözaltında tacize tecavüz son”, “Elif Kaya onurumuzdur” şeklindeki sloganlarla protesto etti.

Ayrıca mahkemeyi Musa Çam ve Hüseyin Aygün de duruşmayı izledi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu