Güncel

İzmir’de Halk Basmane’ye Yürüdü

İzmir: 15 Haziran günü Taksim Gezi Parkı’na yönelik polis müdahalesinin ardından, İzmir’de de halk sokaklara döküldü. 16 Haziran günü İstanbul’daki miting ile eş zamanlı olarak gerçekleşen mitingde; on binlerce insan AKP İlçe Binası önüne gelerek Gezi Parkı’na yönelik saldırıyı protesto etti.

Saat 16.00’da Gündoğdu Meydanı’nda kitle toplanmaya başladı. Burada platformdan konuşmalar gerçekleştirilirken, Taksim saldırılarında şehit düşenlerin de isimleri okunarak “yaşıyor “ sloganı atıldı.

Gerçekleşen saygı duruşunun ardından ise yürümeye başlayan yaklaşık 5 bin kişi; yolu kapatarak “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Ethem Yoldaş Ölümsüzdür”, “Kahrolsun AKP Diktatörlüğü” vb. sloganlar haykırdılar.

Kitle Cumhuriyet Meydanına geldiğinde sayı on binleri geçti. Sendikaların, Alevi örgütlerinin ve ilerici-devrimci kurumların temsili birer flama ile katıldığı yürüyüşte; kitle Basmane meydanına girdi. AKP İlçe Binası önüne gelindiği sırada ise panzer ve TOMA’ların ablukası altında bekleyen kitle; daha sonra ise tekrar Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Sendikaların ve bazı demokratik örgütler alanda beklemeden yürüyüşe devam ederken; içlerinde SDP, Partizan, ESP, DHF’nin de olduğu devrimci yapılar alanda bir süre daha beklediler. Daha sonra ise; bekleyişe son veren örgütler, tekrar Gündoğdu’ya yönelen yürüyüşe katıldılar.

Gündoğdu Meydanı’nda söylenen şarkı ve türkülerin ardından miting sona ererken; kitle kamp alanındaki nöbetine devam ediyor.

[widgetkit id=199]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu