GüncelManşet

İzmir’de HDP’liler 1 günlük açlık grevinde!

İzmir: HDP İzmir İl Örgütü, DBP’li belediyelere atanan kayyumları protesto etmek için 1 günlük açlık grevi yapıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, T. Kürdistanı’ndaki DBP’li belediyelere atanan kayyumlara tepki göstermek için 1 günlük açlık grevine başladı.

HDP İzmir İl Binası’nda yapılan açlık grevinde HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP İl Eş Başkanları Gülay Bilici ve Mahfuz Güleryüz, HDP İl Yöneticileri ve bazı partililer yer alıyor.

Özgür Gelecek gazetesi olarak HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan‘dan kayyumlar ve yapılan açlık grevi ile ilgili görüş aldık.

“Kayyumlar darbe sisteminin bir parçasıdır”

Kayyumların seçilen irade ve özgür iradeye karşı geliştirilmiş bir komplonun ve darbe sisteminin bir parçası olduğunu vurgulayan Doğan, halk iradesinin bu şekilde bloke edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bugün siyasal islamın yeni bir devlet modeli olarak karşımıza çıktığını ifade eden Doğan, “Eğer biz bu yeni devlet modelini tanıyarak ona göre mücadelemizi gerçekleştirmezsek kayyum vb. saldırılara karşı başarısız oluruz” dedi.

İzmirde HDPliler 1 günlük açlık grevinde 2Geçtiğimiz günlerde CHP’li belediyeleri gezdiklerini aktaran Doğan, “Biz CHP’li belediyelerle kayyumun hangi sonuçlara ulaşabileceğini, demokratik değerlerin, halk iradesinin nasıl çiğnendiğini ve bu gibi olaylarla kendilerinin de karşılaşabileceğini anlattık. Olumlu tepkiler aldık fakat bu noktada birlikte mücadeleden de kaçınıyorlar. Çünkü kayyum atanan belediyelerin DBP’lilerin olması ürkek davranmalarına neden oluyor. Ama yine de kayyuma, KHK’lere ve OHAL’e karşı olduklarını bize açıkça ifade ettiler” dedi.

Bugün kayyumlara karşı bir tepki olarak bir günlük açlık grevi yaptıklarını dile getiren Doğan, belki bir günlük bir grevin çok önemli bir şeymiş gibi görünmeyebildiğini ama bu eylemin bir tepkiyi pratiğe dökmek olduğunu vurguladı.

Bu tarz eylemlerin daha da arttırılacağını belirten Doğan son olarak, “Kayyum sistemi iradeyi bağlama, iradeyi kuşatma ve esas olarak da özgürleşmenin önünde en büyük engeldir. Yerel demokratik sistemin engellenmesi anlamına geldiği için mücadelemiz sürecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu