Manşet

İzmir’de okur toplantısı

20 Haziran’da İzmir’de Gezi İsyanı kapsamında başlatılan gözaltı terörüyle 22 Haziran’da Özgür Gelecek, Partizan ve YDG okuru olan 7 arkadaşımız tutuklanmıştı.

Genelde her alanda olduğu gibi alanımızda ilk başlarda bir dağınıklık, bir düzensizlik ve aksama oldu. Ancak biz daha sonra yaşanan bu dağınıklığı bir düzene koymak için okurlarımızla birlikte bir toplantı yapma kararı aldık.

Yaşanan tutuklamaların ardından kısa bir süre sonra İzmir ÖG ve YDG okurları olarak bir toplantı gerçekleştirdik. Yaptığımız toplantıda daha çok İzmir’deki çalışmalarımızı, tutsak yoldaşlarımızla ve aileleriyle ilgili ne yapmamız gerektiği üzerine ve büromuzun düzenli bir şekilde nasıl açılacağına dair birçok karar aldık.

Aldığımız kararları biraz daha açacak olursak şunları söyleyebiliriz: İzmir’de birkaç senedir gazete dağıtımına çıktığımız birkaç semtte, arkadaşlarımızın tutuklanmasından dolayı çalışmalarımızı bir süreliğine iptal ettik. Şimdi ise yine uzun yıllardır gazete dağıtımımızı yaptığımız ve yerelde çalışmalarımızın olduğu bir semtte yoğunlaşmayı ve buradan elde ettiğimiz verim doğrultusunda diğer semtlere açılmayı düşünüyoruz.

Yine aynı şekilde okurlarımızın tutuklanmasından kaynaklı alanımızdaki haber yapma, okurlarımızı düzenli görme, gazeteye düzenli yazı yazma ve büromuzun düzenli bir şekilde açılması, tutsak ailelerini düzenli görmek içinde okurlarımızla birlikte inisiyatif alarak ve hemen herkese somut görevler vererek çalışmalarımızı düzenli bir periyota oturttuğumuzu söyleyebiliriz.

Özellikle şunu belirtmek istiyoruz ki, düşmanın esasta yapmak isteği şeyi yani çalışmalarımızı sekteye uğratma hevesini kursağında bırakmak için kolektif çalışma tarzına ve herkesin inisiyatif alarak bu inisiyatifini geliştirmesi için özel çaba sarf ediyoruz/edeceğiz.

İlk başlarda daha çok kendisini belli eden inisiyatifsizlik bugün hemen hemen aşılmış bulunmakta. Şunu belirmek istiyoruz ki böylesi süreçlerde okurlarımızla birlikte düşünmek birlikte karar alıp birlikte harekete geçmek azami düzeyde önemlidir. Bütün bu iç çalışmalarımızın yanı sıra kitle faaliyetimizde de belli bir düzeyde olumlu adım attığımızı söyleyebiliriz.

Gerek belli başlı bir kaç yerde katıldığımız forumlarda tartışmalar yapıyor, buralardaki insanlarla tanışıyor, eylemlilik süreçlerini örgütlüyor, gerek ise daha öncesinde tanıştığımız birçok arkadaşı bu yoğun sürecin bir parçası haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki İzmir’deki çalışmalarımız şu an bize birçok tecrübe, deneyim kattı ve inisiyatif alma düzeyimizi geliştirdi diyebiliriz. Önümüzdeki süreçte de alanımızda ki çalışmaların giderek gelişeceğini hiç kuşkusuz şimdiden söyleyebiliriz.

İzmir’den bir Özgür Gelecek okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu