Güncel

İzmir’de operasyonlara karşı Adliye önünde protesto!

H. Merkezi: HDP İzmir İl Örgütü, aralarında il eşbaşkanlarının da bulunduğu 24 kişinin polis operasyonuyla gözaltına alınmasını ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesini protesto etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, aralarında il eşbaşkanlarının da bulunduğu 24 kişinin polis operasyonu ile gözaltına alınmasını ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesini protesto etmek için Bayraklı’da bulunan İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi.

HDP milletvekilleri Müslüm Doğan ve Alican Önlü, HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit‘in de katıldığı açıklamada, “Baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açılırken, kitle tarafından sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

İlk olarak konuşan HDP PM Üyesi Coşkun Üsterci, operasyonların tamamen HDP’nin siyasi faaliyetlerini engellemeye dönük olduğunu ifade ederek, demokratik siyaset yapmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Ardından konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, gözaltıların tutuklama talebine gerekçe olarak İstanbul’da katledilen Dilan Kortak‘ın cenazesine katılmalarının gösterildiğini belirterek, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını ve cenaze törenine katılmanın bir hak olduğunu söyledi. Demokratik siyaseti engelleme girişimlerinin ülkedeki kardeşlik iklimini sıkıntıya sokacağını belirten Doğan, bu hukuksuzluklara bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi.

“Kendi çocuğunun cenazesine katılmak dahi suç sayılıyor”

HDK Eşsözcüsü Gülistan Koçyiğit ise, parti yöneticilerinin hukuksuz ve haksız bir şekilde gözaltına alındığını vurgulayarak, katledilen Kortak’ın babasının da gözaltına alındığını ve ülkede kendi çocuğunun cenazesine katılmanın dahi suç olarak sayıldığını belirtti. Demokrasi, hukuk ve adaletin herkes için gerekli olduğunu söyleyen Koçyiğit, bu hukuksuzluğu yapanların, yarın yaptıkları hukuksuzluğun altında kalacaklarını ifade etti.

Avukat Arif Ali Cangı da hukuki sürece ilişkin bilgi verdi. Cangı, cenaze törenine katılmalarından başka bir gerekçe olmadığını, gözaltındakilerin bir kısmının “örgüt üyeliği” bir kısmının ise “örgüt propagandası” ile suçlandığını söyledi. Mahkemeye çıkarılanlarının ifadelerinin ardından serbest bırakılacaklarını düşündüklerini söyleyen Cangı, bunun hukuksuz bir soruşturma olduğunu vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu